Plugins - iThemes Security (formerly Better WP Security) - Stable (latest releas - en to fa translation catalogue (1187 entries)

en: %1$d Added, %2$d Removed, %3$d Changed
fa: %1$d اضافه شد، %2$d حذف شد، %3$d تغییر کرد

en: %1$d group was not updated: %2$s | %1$d groups were not updated: %2$s
fa[0]: %1$d گروه بروزرسانی نشده است:%2$s

en: %1$s - %2$s ago
fa: %1$s - %2$s قبل

en: %1$s Migrating log entries from an older format. This message will update when the migration is complete.
fa: %1$s مهاجرت گزارش ورود از یک فرمت قدیمی.این پیام بروزرسانی می شود وقتی مهاجرت کامل شود.

en: %1$s is enabled as recommended.
fa: %1$s بعنوان توصیه شد فعال شد.

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The directory supplied in %1$s cannot be used as a valid directory. %2$s
fa: دایرکتوری موجود در %1$s نمی تواند به عنوان یک دایرکتوری معتبر استفاده شود. %2$s

[ctx: %1$s is the input name. %2$s is the error message.]
en: The file path supplied in %1$s cannot be used as the parent directory cannot be created. %2$s
fa: مسیر فایل ارائه شده در %1$s نمی تواند به عنوان پوشه اصلی ایجاد شود.%2$s

en: %1$s plugin %2$s
fa: %1$s افزونه %2$s

en: %1$s theme %2$s
fa: %1$s قالب %2$s

en: %1$sHide Backend%2$s will notify the chosen recipients whenever the login URL is changed.
fa: %1$sپهنان کردن صفحه ورود%2$s اعلان می دارد هرگاه که آدرس صفحه ورود تغییر کند.

en: %s approved comment | %s approved comments
fa[0]: %s دیدگاه تائید شده

en: %s comment | %s comments
fa[0]: %s دیدگاه

en: %s could not be read due to an unknown error.
fa: %s نمی تواند خوانده شود به دلیل خطای ناشناخته.

en: %s could not be read. Both the fopen/feof/fread/flock and file_get_contents functions are disabled on the server.
fa: %s نمی تواند خوانده شود. همه fopen/feof/fread/flock و file_get_contents functions در سرور غیرفعال است.

en: %s could not be read. Both the opendir/readdir/closedir and glob functions are disabled on the server.
fa: %s نمی تواند خوانده شود. همه opendir/readdir/closedir و glob functions در سرور غیرفعال شده اند.

en: %s could not be read. It does not appear to be a file.
fa: %s نمی تواند خوانده شود. به نظر نمی رسد یک پرونده باشد.

en: %s could not be written as a file. The requested path already exists as a directory. The directory must be removed or a new file name must be chosen before the file can be written.
fa: %s نمی تواند بعنوان پرونده نوشته شود. مسیر درخواستی بعنوان پوشه موجود است. پوشه یا باید حذف شود و یا نام جدیدی انتخاب شود قبل از اینکه پرونده بتواند نوشته شود.

en: %s could not be written. Both the fopen/fwrite/flock and file_put_contents functions are disabled on the server. This is a server configuration issue that must be resolved before iThemes Security can write files.
fa: %s نمی تواند نوشته شود. همه fopen/fwrite/flock و file_put_contents functions در سرور غیرفعال است.این مشکل پیکربندی سرور است که باید حل شود قبل اینکه افزونه بتواند پرونده‌ها را بنویسد.

en: %s could not be written. This could be due to a permissions issue. Ensure that PHP runs as a user that has permission to write to this location.
fa: %s نمی تواند نوشته شود. ممکن است به دلیل دسترسی‌ها باشد.مطمئن شوید PHP در حال اجرای کاربری است که می تواند در این مکان بنویسد.

en: %s item | %s items
fa[0]: %s مورد

en: %s pending comment | %s pending comments
fa[0]: %s دیدگاه در انتظار تائید

en: &larr; Back to %s
fa: &larr; بازگشت به %s

en: *Known Spam detected
fa: *هرزنامه شناخته شده شناسایی شد

en: + more Pro-only features
fa: + بیشتر امکانات در نسخه پولی

en: 25% off BackupBuddy with coupon code
fa: با کوپن تخفیف 25% برای BackupBuddy

en: 404 Detection
fa: رهگیری 404

en: 404 File/Folder White List
fa: لیست سفید 404 پرونده/پوشه

en: 404 detection looks at a user who is hitting a large number of non-existent pages and getting a large number of 404 errors. 404 detection assumes that a user who hits a lot of 404 errors in a short period of time is scanning for something (presumably a vulnerability) and locks them out accordingly. This also gives the added benefit of helping you find hidden problems causing 404 errors on unseen parts of your site. All errors will be logged in the "View Logs" page. You can set thresholds for this feature below.
fa: تشخیص 404 به یک کاربر که تعداد زیادی از صفحات غیر موجود را هدف قرار می دهد و تعداد زیادی از 404 خطا را می بیند، به نظر می رسد. تشخیص 404 فرض می کند که یک کاربر که در یک دوره کوتاه از تعداد 404 خطا بازدید می کند، برای چیزی (احتمالا یک آسیب پذیری) اسکن می کند و به این ترتیب آنها را قفل می کند. همچنین این مزیت اضافه شده به شما کمک می کند تا مشکلی را پیدا کنید که سبب خطاهای 404 در قسمت های ناشناخته سایت شما می شود. تمام اشتباهات در صفحه "مشاهده گزارشات" وارد سیستم شوید. شما می توانید آستانه برای این ویژگی را در زیر تنظیم کنید.

en: <b>Host:</b> %1$s
fa: <b>هاست:</b> %1$s

en: <b>User:</b> %1$s
fa: <b>کاربر:</b> %1$s

en: <span>IMPORTANT:</span> Deactivating or uninstalling this plugin will not revert the changes made by this feature.
fa: <span>مهم:</span> غیرفعال کردن یا حذف این افزونه، تغییراتی را که توسط این ویژگی انجام شده است، تغییر نخواهد داد.

en: <span>IMPORTANT:</span> Ensure that you <a href="%s" data-module-link="backup">create a database backup</a> before undoing the Content Directory change.
fa: <span>مهم:</span> اطمینان حاصل کنید که از پایگاه داده <a href="%s" data-module-link="backup">پشتیبان</a>گرفته اید قبل از اینکه پوشه محتوا را تغییر دهید.

en: <span>IMPORTANT:</span> Ensure that you <a href="%s">create a database backup</a> before changing the Content Directory.
fa: <span>مهم:</span>مطمئن شوید که از پایگاه داده <a href="%s"> پشتیبان</a>گرفته باشید قبل از تغییر پوشه محتوا (wp-contet).

en: <span>WARNING: </span><a href="%1$s" data-module-link="backup">Backup your database</a> before using this tool.
fa: <span>اخطار: </span><a href="%1$s" data-module-link="backup">پشتیبانگیری از پایگاه داده</a> قبل از استفاده از این ابزار.

en: <span>WARNING:</span> Changing the name of the Content Directory on a site that already has images and other content referencing it <strong>will break your site</strong>. For this reason, we highly recommend only changing the Content Directory on a fresh WordPress install.
fa: <span>اخطار:</span> تغییر نام پوشه محتوا در یک سایت که قبلا دارای تصاویر و سایر محتویات مربوط به آن است، در سایت <strong>اختلال</strong> ایجاد می کند.به همین دلیل تغییر نام پوشه محتوا را تنها هنگام نصب وردپرس جدید توصیه می کنیم.

en: <span>WARNING:</span> Undoing the Content Directory change when images and other content were added after the change <strong>will break your site</strong>. Only undo the Content Directory change if absolutely necessary.
fa: <span>هشدار:</span> تغییر غیرقابل بازگشت تغییر پوشه محتوا وقتی که تصاویر و محتوا اضافه شود بعد از تغییر آن باعث <strong> اختلال در سایت </strong> می شود.اگر مطلقا لازم باشد، تغییر دایرکتوری را لغو کنید.

en: <span>Warning:</span> The changes made by this tool could cause compatibility issues with some plugins, themes, or customizations. Ensure that you <a href="%s">create a database backup</a> before using this tool.
fa: <span>اخطار:</span> تغییرات ساخته شده توسط این ابزار می تواند مسائل مربوط به سازگاری را با برخی از افزونه ها، قالب ها یا سفارشی ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از این ابزار <a href="%s">پشتیبان پایگاه داده </a>ایجاد کنید.

en: <strong>Advanced</strong> - Choose different settings for front-end and dashboard page requests.
fa: <strong>پیشرفته</strong> - انتخاب تنظیمات دیگر برای درخواست‌های front-end و پیشخوان.

en: <strong>Allow</strong> - Allows XML-RPC requests that contain multiple login attempts. Only use this setting if a service requires it.
fa: <strong>مجاز</strong> - مجاز بودن درخواست های XML-RPC که شامل چندین درخواست ورود است. تنها زمانی از این استفاده کنید که سرویسی نیازمند آن باشد.

en: <strong>Block</strong> - Blocks XML-RPC requests that contain multiple login attempts. This setting is highly recommended.
fa: <strong>بلاک</strong> - بلاک کردن درخواست های XML-RPC که شامل چندین درخواست ورود است. این گزینه به شدت توصیه می شود.

en: <strong>Default Access</strong> - Access to REST API data is left as default. Information including published posts, user details, and media library entries is available for public access.
fa: <strong>دسترسی پیشفرض</strong> - دسترسی به اطلاعات API REST به عنوان پیش فرض باقی مانده است. اطلاعاتی از جمله پست های منتشر شده، جزئیات کاربر و ورودی های کتابخانه های رسانه ای برای دسترسی عمومی در دسترس است.

en: <strong>Disable Pingbacks</strong> - Only disable pingbacks. Other XML-RPC features will work as normal. Select this setting if you require features such as Jetpack or the WordPress Mobile app.
fa: <strong>غیرفعال کردن Pingbacks</strong> - فقط غیرفعال کردن pingbacks.باقی ویژگی های XML-RPC معمولی کار می کند.این گزینه را انتخاب کنید اگر شما نیازمند ویژگی های Jetpack یا WordPress Mobile app هستید.

en: <strong>Disable XML-RPC</strong> - XML-RPC is disabled on the site. This setting is highly recommended if Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, and other services that use XML-RPC are not used.
fa: <strong>غیرفعال کردن XML-RPC</strong> - دراین سایت XML-RPC غیرفعال شد.این گزینه به شدت پیشنهاد می شود اگر در سایت شما  Jetpack, the WordPress mobile app, pingbacks, و سایر سرویس هایی که از XML-RPC استفاده می کنند بکار نمی رود.

en: <strong>Disabled</strong> - Use the site's default handling of page requests.
fa: <strong>غیرفعال</strong> - استفاده از رسیدگی پیشفرض به درخواست‌های برگه.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
fa: <strong>خطا</strong>: ایمیل نامعتبر یا کلمه عبور اشتباه.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
fa: <strong>خطا</strong>: نام‌کاربری نامعتبر یا کلمه عبور اشتباه.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you have chosen appears to have been used before. You must choose a new password.
fa: <strong>ERROR</strong>:  
    گذرواژه ای که انتخاب کرده اید، قبلا مورد استفاده قرار گرفته است. شما باید یک رمز عبور جدید انتخاب کنید

en: <strong>Email Address Only</strong> - Users can only log in using their user's email address. This disables logging in using a username.
fa: <strong>فقط ایمیل</strong> - کاربران تنها با استفاده از ایمیل می توانند وارد شوند. این ورود با نام‌کاربری را غیرفعال می کند.

en: <strong>Email Address and Username (Default)</strong> - Allow users to log in using their user's email address or username. This is the default WordPress behavior.
fa: <strong>پیشفرض نام کاربری و ایمیل است)</strong> -  به کاربران اجازه می دهد با نام کاربری و ایمیل ثبت نامی خود وارد شوند. این عملکرد پیشفرض وردپرس است.

en: <strong>Enable XML-RPC</strong> - XML-RPC is fully enabled and will function as normal. Use this setting only if the site must have unrestricted use of XML-RPC.
fa: <strong>فعال کردن XML-RPC</strong> - بطور کامل XML-RPC عملکردش فعال است. این گزینه را انتخاب کنید اگر سایت شما استفاده بدون محدودیت از XML-RPC دارد.

en: <strong>Enabled</strong> - Redirect all http page requests to https.
fa: <strong>فعال</strong> - تغییر مسیر تمام درخواست‌های HTTP برگه به درخواست HTTPS.

en: <strong>Error</strong>: Due to site rules, a strong password is required. Please choose a new password that rates as <strong>Strong</strong> on the meter.
fa: <strong>خطا</strong>: با توجه به قوانین سایت، کلمه عبور قوی ضروری است. لطفا کلمه عبور جدیدی با<strong> قوی </strong> انتخاب کنید.

en: <strong>Host lockout message:</strong> %s
fa: <strong>پیام قفل میزبان:</strong> %s

en: <strong>How long lockouts will be remembered for ban:</strong> %s
fa: <strong>چه مقدار زمان برای ممنوعیت نیاز است:</strong> %s

en: <strong>Is this computer white-listed:</strong> %s
fa: <strong>آیا این کامپیوتر در لیست سفید است:</strong> %s

en: <strong>Number of lockouts before permanent ban:</strong> %s
fa: <strong>تعداد قفل‌ها قبل از ممنوع دائمی:</strong> %s

en: <strong>Permanently ban:</strong> %s
fa: <strong>ممنوع دائمی:</strong> %s

en: <strong>Restricted Access</strong> - Restrict access to most REST API data. This means that most requests will require a logged in user or a user with specific privileges, blocking public requests for potentially-private data. We recommend selecting this option.
fa: <strong>دسترسی محدود</strong> - محدود کردن دسترسی به بیشترین اطلاعات REST API. این به این معنی است که اکثر درخواستها به یک کاربر وارد شده یا کاربر با امتیاز خاصی نیاز دارد، و درخواستهای عمومی برای دادههای بالقوه خصوصی را مسدود میکند. توصیه می کنیم این گزینه را انتخاب کنید.

en: <strong>User lockout message:</strong> %s
fa: <strong>پیام قفل کاربر:</strong> %s

en: <strong>Username Only</strong> - Users can only log in using their user's username. This disables logging in using an email address.
fa: <strong>فقط نام‌کاربری</strong> - کاربران تنها با استفاده از نام‌کاربری می توانند وارد شوند. این ورود با ایمیل را غیرفعال می کند.

en: A "internal server" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 500 status code, indicating that the server was unable to complete the request due to a fatal PHP error or a server problem. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, a temporary hosting issue, or invalid custom PHP modifications. Please check your server's error logs for details about the source of the error and contact your hosting company for assistance if required.
fa: یک خطای "داخلی سرور" باعث جلوگیری از تکمیل درخواست به عنوان انتظار میرود. سرور کدخطای 500 را نشان داد که نشان می دهد سرور قادر به انجام درخواست به علت خطای مرگبار و یا یک مشکل سرور نیست. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme، یک مسئله پیکربندی سرور، یک مسئله میزبانی موقت یا تغییرات سفارشی پی اچ پی باشد. لطفا اطلاعات خطای سرور خود را برای جزئیات بیشتر در مورد منبع خطا چک کنید و در صورت نیاز با شرکت میزبانی خود تماس بگیرید.

en: A "not found" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 404 status code, indicating that the server was unable to find the requested admin-ajax.php file. This could be due to a plugin/theme conflict, a server configuration issue, or an incomplete WordPress installation. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings, alter server configurations, or reinstall WordPress.
fa: خطای "یافت نشد" باعث نشد که درخواست به اتمام برسد. سرور یک کد وضعیت 404 را بازگرداند، نشان می دهد که سرور قادر به پیدا کردن درخواست admin-ajax.php نیست. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme، یک مشکل پیکربندی سرور یا یک نصب ناقص وردپرس باشد. لطفا صفحه را تمیز کنید و دوباره امتحان کنید. اگر درخواست همچنان به شکست انجام شود، ممکن است لازم باشد تنظیمات افزونه را تغییر دهید، تنظیمات سرور را تغییر دهید یا وردپرس را مجددا نصب کنید.

en: A "request forbidden" error prevented the request from completing as expected. The server returned a 403 status code, indicating that the server configuration is prohibiting this request. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue. Please try refreshing the page and trying again. If the request continues to fail, you may have to alter plugin settings or server configuration that could account for this AJAX request being blocked.
fa: خطای "درخواست ممنوع" مانع تکمیل درخواست به عنوان مورد انتظار شد. سرور یک کد وضعیت 403 را بازگرداند، نشان می دهد که پیکربندی سرور این درخواست را منع کرده است. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد. لطفا صفحه را تمیز کنید و دوباره امتحان کنید. اگر درخواست همچنان به شکست برسد، ممکن است مجبور شوید تنظیمات پلاگین یا پیکربندی سرور را تغییر دهید که می تواند این درخواست AJAX را مسدود کند.

en: A File Change scan is currently in progress.
fa: اسکن تغییر پرونده در حال اجرا می باشد.

en: A Nickname is required. Please choose a nickname or fill out your first and last name.
fa: یک Nickname ضروری است. لطفا یک Nickname انتخاب کنیید یا آن را با نام و نام خانوادگی پر کنید.

en: A file (or files) on your site have been changed. Please review the report below to verify changes are not the result of a compromise.
fa: یک پرونده (یا پرونده‌ها) در سایت شما تغییر یافته است. لطفا گزارش زیر را مطالعه کنید و مطمئن شوید تغییرات دلیلی بر به خطر افتادن سایت نیست.

en: A file or directory already exists at <code>%s</code>. No Directory Name changes have been made. Please choose a new Directory Name or remove the existing file or directory and try again.
fa: پوشه یا پرونده موجود است در<code>%s</code>. هیچ تغییر نام دایرکتوری ساخته نشده است. لطفا نام دایرکتوری جدید را انتخاب کنید یا فایل یا دایرکتوری موجود را حذف کنید و دوباره امتحان کنید.

en: A nonce security check failed, preventing the request from completing as expected. Please try reloading the page and trying again.
fa: یک بررسی امنیتی nonce انجام نشد و مانع از تکمیل درخواست به صورت پیش فرض نشد. لطفا سعی کنید دوباره صفحه را بارگیری کنید و دوباره تلاش کنید.

en: A parser error prevented the request from completing as expected. The site sent a response that jQuery could not process. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fa: خطای تجزیه کننده باعث شده که درخواست به اتمام برسد. این سایت پاسخی را ارسال کرد که جی کوئری نمیتوانست پردازش کند. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد.

en: A password change is required for your account.
fa: تغییر کلمه عبور برای حساب شما ضروری است.

en: A permissions security check failed, preventing the request from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to make this request. Please try reloading the page and trying again.
fa: بررسی مجوزهای امنیتی نتوانست انجام شود و از انجام تکالیف به عنوان پیش فرض جلوگیری شد. در حال حاضر کاربر وارد شده مجوز کافی برای ایجاد این درخواست ندارد لطفا سعی کنید دوباره صفحه را بارگیری کنید و دوباره تلاش کنید.

en: A query failure prevented the log data from being accessed: %s
fa: شکست کوئری مانع دسترسی به داده های ورود به سیستم شد: %s

en: A scan is already in progress. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs page</a> at a later time for the results of the scan.
fa: اسکن در حال پردازش است. لطفا برگه <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">گزارشات</a> را بررسی کنید برای تماشای نتایج اسکن.

en: A timeout error prevented the request from completing as expected. The site took too long to respond. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fa: یک خطای وقفه مانع تکمیل درخواست مورد انتظار میرود. این سایت طول کشید تا پاسخ دهد. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد.

en: A validation check for %1$s failed. The %2$s value is missing. This could be due to a problem with the iThemes Security installation or an invalid modification. Please reinstall iThemes Security and try again.
fa: یک چک تأیید برای %1$s شکست خورده است. مقدار %2$s گم شده است این ممکن است به دلیل مشکل با نصب iThemes Security یا اصلاح نامعتبر باشد. لطفا iThemes Security را دوباره نصب کنید و دوباره امتحان کنید.

en: A validation function for %1$s received data that did not have the required entry for %2$s.
fa: یک تابع اعتبار برای %1$s داده هایی دریافت کرد که ورودی لازم برای %2$s نداشت.

en: A validation function for %1$s received data that does not match the expected data type for the %2$s entry. A data type of %3$s was expected, but a data type of %4$s was received.
fa: یک تابع اعتبار برای %1$s داده ها دریافت کرد که با نوع داده انتظار می رود برای ورود %2$s مطابقت ندارد. یک نوع داده از %3$s انتظار می رود، اما یک نوع داده %4$s دریافت شد.

en: A validation function for %1$s received data that has an entry for %2$s when no such entry exists.
fa: یک تابع اعتبار برای %1$s داده هایی دریافت کرده است که دارای ورودی برای %2$s است که چنین ورودی وجود ندارد.

en: API Key
fa: کلید API

en: API Secret
fa: کلید مخفی API

en: About Lockouts
fa: درباره قفل‌ها

en: Access Blocked
fa: دسترسی مسدود شد

en: Access while site in away mode
fa: دسترسی زمانی که سایت در حالت away است

en: Action
fa: عمل

en: Action Processed
fa: پردازش دستورات

en: Action not found.
fa: عمل یافت نشد.

en: Actions (%s)
fa: اعمال (%s)

en: Activate Network Brute Force Protection
fa: فعال سازی حفاظت مقابل حملات شبکه‌ای Brute Force

en: Activating Network Brute Force Protection...
fa: فعال کردن حفاظت مقابل حملات شبکه‌ای Brute Force...

en: Active Lockouts
fa: قفل‌ها را فعال کنید

en: Add InfiniteWP Compatibility
fa: افزودن قابلیت سازگاری InfiniteWP

en: Add an extra layer of protection to your WordPress site with <a href="%s">iThemes Security Pro</a>, including:
fa: افزودن لایه های اضافی امنیتی به سایت وردپرسی با <a href="%s">iThemes Security Pro</a>، شامل:

en: Add my current IP to the White List
fa: افزودن IP فعلی من به لیست سفید

en: Add users with the selected roles to this group.
fa: افزودن کاربران با نقش انتخاب شده به این گروه

en: Added
fa: اضافه شد

en: Added Files
fa: افزودن پرونده‌ها

en: Added by W3 Total Cache
fa: افزوده شده توسط W3 Total Cache

en: Additional information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Admin Email
fa: ایمیل مدیر

en: Admin Emails
fa: ایمیل‌های مدیر

en: Admin User
fa: کاربر مدیر

en: Administrator Capabilities
fa: اماکنات مدیر کل

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Advanced Entries for Support and Developers
fa: مطالب پیشرفته برای پشتیبانی و توسعه دهندگان

en: Advanced feature to rename the wp-content directory to a different name.
fa: قابلیت پیشرفته برای تغییر نام پوشه wp-content به نام دیگری.

en: Advanced settings that improve security by changing default WordPress Multisite behavior.
fa: تنظیمات پیشرفته که امنیت عملکرد چند سایته وردپرس را بصورت پیشفرض تغییر می دهد.

en: Advanced settings that improve security by changing default WordPress behavior.
fa: تنظیمات پیشرفته که باعث بهبود امنیت با تغییر عملکرد پیشفرض وردپرس می شود.

en: Advanced settings that improve security by changing the server config for this site.
fa: تنظیمات پیشرفته که باعث بهبود امنیت با تغییر پیکربندی سرور برای این سایت می شود.

en: All Events
fa: همه رویدادها

en: All Events (%s)
fa: همه رویدادها (%s)

en: All Modules
fa: همه ماژول‌ها

en: All dates
fa: همه تاریخ‌ها

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Allow Data Tracking
fa: اجازه رهگیری داده

en: Allow administrators to temporarily grant extra access to a user of the site for a specified period of time.
fa: اجازه دهید مدیران به طور موقت اجازه دسترسی اضافی به یک کاربر از سایت را برای یک دوره مشخص از زمان داشته باشند.

en: Allow iThemes Security to write to wp-config.php and .htaccess.
fa: اجازه دهید افزونه در wp-config.php و .htaccess بنویسد.

en: Allow iThemes to track plugin usage via anonymous data.
fa: به افزونه اجازه دهید افزونه‌هایی را که از داده‌های شما بطور ناشناس استفاده می کنند رهگیری کند.

en: Alter target="_blank" links to protect against tabnapping
fa: تغییر پیوند target="_blank" برای حفاظت مقابل tabnapping

en: An "invalid format" error prevented the request from completing as expected. The format of data returned could not be recognized. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fa: یک خطای "نامعتبر فرم" مانع تکمیل درخواست به صورت پیش فرض شد. فرمت داده های باز شده قابل شناسایی نیست. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد.

en: An advanced tool that removes users with a username of "admin" or a user ID of "1".
fa: ابزار پیشرفته ای که کاربرانی با نام‌کاربری "admin" و یا شناسه کاربری "1" را حذف می کند.

en: An attempt to register the %1$s module failed since the supplied path (%2$s) is invalid. This could indicate an invalid modification or incomplete installation of the iThemes Security plugin. Please reinstall the plugin and try again.
fa: تلاش برای ثبت نام %1$s ماژول از زمان راه اندازی شده (%2$s) نامعتبر است. این می تواند یک تغییر نامعتبر یا نصب ناقص پلاگین امنیتی iThemes را نشان دهد. لطفا پلاگین را دوباره نصب کنید و دوباره امتحان کنید.

en: An empty ip argument was submitted.
fa: یک آرگومان خالی ip ارسال شد.

en: An error prevented the scan from completing as expected. The currently logged in user does not have sufficient permissions to run this scan. You may need to log out of the site and log back in.
fa: یک خطا مانع تکمیل اسکن شده در حال حاضر کاربر وارد شده مجوز کافی برای اجرای این اسکن ندارد ممکن است لازم باشد از سایت خارج شوید و وارد سیستم شوید.

en: An invalid sanitize type of "%1$s" was received for the %2$s input.
fa: نوعی از پاکسازی نامعتبر "%1$s" دریافت شده بود از ورودی %2$s.

en: An unknown error occured. Please try again later
fa: خطای ناشناخته رخ داده است. مجدد تلاش کنید

en: An unknown error occurred.
fa: خطای ناشناخته رخ داده است.

en: An unknown error prevented releasing the host lockout with a lockout ID of %d
fa: یک خطای ناشناخته مانع انتشار قفل میزبان با شناسه قفل شد از %d

en: An unknown error prevented releasing the lockout the host with a lockout ID of %d
fa: یک خطای ناشناخته مانع انتشار قفل میزبان با شناسه قفل شد از %d

en: An unknown error prevented releasing the lockout the user with a lockout ID of %d
fa: یک خطای ناشناخته مانع انتشار قفل کاربر با شناسه قفل شد از %d

en: An unknown error prevented releasing the user lockout with a lockout ID of %d
fa: یک خطای ناشناخته مانع انتشار قفل کاربر با شناسه قفل شد از %d

en: An unknown error prevented releasing the username lockout with a lockout ID of %d
fa: یک خطای ناشناخته مانع انتشار قفل نام‌کاربری با شناسه قفل شد از %d

en: An unknown error prevented the API key from being reset properly. An unrecognized response was received. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع از تنظیم مجدد کلید API می شود.پاسخ ناشناخته دریافت شد.چند دقیقه صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an empty key. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.درخواست یک کلید API پاسخ کلید خالی دریافت کرد. لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. The request for an API key returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.درخواست یک کلید API پاسخ ناشناخته ای را دریافت کرد.لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.این مشکل می تواند به دلیل پیکربندی سرور یا مشکل سازگاری افزونه باشد.لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key secret returned an unrecognized response. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.درخواست یک کلید API پاسخ ناشناخته ای را دریافت کرد.لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. The request for an API key submitted an empty key. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.درخواست یک کلید API کلید خالی را ارسال کرد. لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key secret request from succeeding. This problem could be due to a server configuration or plugin compatibility issue. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.این مشکل می تواند به دلیل پیکربندی سرور یا مشکل سازگاری افزونه باشد. لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the API key secrete request from succeeding. The request for an API key secret returned an empty key secret. Please wait a few minutes and try again.
fa: یک خطای ناشناخته مانع موفقیت درخواست کلید API شده است.درخواست یک کلید API کلید خالی را دریافت کرد. لطفا دقایقی صبر کرده و مجدد تلاش کنید.

en: An unknown error prevented the request from completing as expected. This could be due to a plugin/theme conflict or a server configuration issue.
fa: یک خطای ناشناخته مانع تکمیل درخواست مورد انتظار می رود. این ممکن است به دلیل درگیری plugin / theme یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد.

en: An unknown error prevented the scan from completing successfully. The Sucuri server responded with a <code>%s</code> error code.
fa: یک خطای ناشناخته مانع انجام اسکن موفق شده است. سرور Sucuri با کد خطای <code>%s</code> پاسخ داد.

en: Analytics
fa: آنالیتیکس

en: Apply
fa: اعمال

en: Are you lost?
fa: فراموشی گذرواژه؟

en: Are you sure you want to enable SSL? If your server does not support SSL you will be locked out of your WordPress Dashboard.
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید SSL را فعال کنید؟ اگر سرور شما از SSL پشتیبانی نمی کند، شما از پیشخوان وردپرس خود قفل خواهید شد.

en: Articles
fa: مقالات

en: As a getting-started point you can include the blacklist developed by Jim Walker.
fa: برای نقطه شروع می توانید از لیست سیاه ساخته شده توسز جیم والکر استفاده کنید.

en: As most sites are only updated at certain times of the day it is not always necessary to provide access to the WordPress dashboard 24 hours a day, 7 days a week. The options below will allow you to disable access to the WordPress Dashboard for the specified period. In addition to limiting exposure to attackers this could also be useful to disable site access based on a schedule for classroom or other reasons.
fa: همانطور که اکثر سایت ها فقط در زمان های خاصی از روز به روز می شوند، همیشه لازم نیست دسترسی به پیشخوان وردپرس 24 ساعته در روز، 7 روز هفته انجام شود.گزینه های زیر اجازه دسترسی به پیشخوان وردپرس را برای مدت مشخص می دهد. علاوه بر محدود کردن مواجهه با مهاجمان، این می تواند مفید باشد برای غیر فعال کردن دسترسی به سایت بر اساس یک برنامه برای کلاس درس و یا به دلایل دیگر.

en: Attached is the database backup file for your site.
fa: ضمیمه برای پرونده پشتیبان سایت شما است.

en: Attempted to log in as admin
fa: تلاش برای وارد شدن به عنوان مدیر

en: Attempting Recovery
fa: تلاش بازیابی

en: Attempting Recovery: Invalid Job
fa: تلاش بازیابی: کار نامعتبر

en: Attempts
fa: تلاش‌ها

en: Author Capabilities
fa: امکانات نویسنده

en: Automatic
fa: خودکار

en: Automatically ban "admin" user
fa: خودکار کاربر با نام "admin" را مسدود کن

en: Automatically ban IPs reported as a problem by the network.
fa: بطور خودکار IPهای گزارش شده بعنوان مشکل توسط شبکه را مسدود کرد.

en: Automatically block users snooping around for pages to exploit.
fa: بطور خودکار کاربرانی که در حال سوءاستفاده و exploit برگه‌ها هستند مسدود کن.

en: Away Mode
fa: خارج از دسترس

en: BACKUPPROTECT
fa: حفاظت پشتیبان‌گیری

en: Backup Full Database
fa: پشتیبان‌گیری کامل پایگاه داده

en: Backup Interval
fa: فاصله پشتیبان گیری

en: Backup Location
fa: محل پشتیبان‌گیری

en: Backup Method
fa: روش پشتیبان‌گیری

en: Backup Save Method
fa: روش ذخیره پشتیبان‌گیری

en: Backup complete. The backup was saved locally.
fa: پشتیبانگیری کامل شد. نسخه محلی ذخیره شد.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients and was saved locally.
fa: پشتیبان گیری کامل تهیه پشتیبان به گیرندگان ایمیل انتخاب شده ارسال شد و به صورت محلی ذخیره شد.

en: Backup complete. The backup was sent to the selected email recipients.
fa: پشتیبانگیری کامل شد. نسخه ای از آن به ایمیل گیرنده ارسال شد.

en: BackupBuddy is the complete backup, restore and migration solution for your WordPress site. Schedule automated backups, store your backups safely off-site and restore your site quickly & easily.
fa: راحل مناسب برای پشتیبان گیری و بازگردانی داده ها را می توان از BackupBuddy استفاده کرد.زمانبندی پشتیبانگیری خودکار،نگهداری پشتیبان داده ها خارج از سایت و بازگردانی سایت بسرعت و راحت.

en: Backups
fa: پشتیبان‌گیری‌ها

en: Backups to Retain
fa: پشتیبان گیری برای حفظ

en: Ban Hosts
fa: هاست‌های ممنوع

en: Ban Hosts - Security > Settings > Banned Users
fa: مسدودسازی میزبان - امنیت > تنظیمات > کاربران مسدود شده

en: Ban Lists
fa: لیست های ممنوع

en: Ban Reported IPs
fa: گزارش IPهای مسدود شده

en: Ban User Agents
fa: مسدودسازی عاملان کاربر

en: Ban User Agents - Security > Settings > Banned Users
fa: مسدودسازی عاملان کاربر - امنیت > تنظیمات > کاربران مسدود شده

en: Ban Users
fa: کاربران مسدود

en: Banned Use of "admin" Username
fa: نام‌کاربری که با استفاده از "admin" مسدود شده است

en: Banned Users
fa: کاربران مسدود

en: Blacklist
fa: لیست سیاه

en: Blacklist Lockout Period
fa: مدت زمان قفل شدن لیست سیاه

en: Blacklist Lookback Period
fa: دوره نگاهی به لیست سیاه

en: Blacklist Repeat Offender
fa: لیست سیاه متخلفین را تکرار کنید

en: Blacklist Threshold
fa: آستانه لیست سیاه

en: Block (recommended)
fa: بلوک (توصیه می شود)

en: Block Expiration
fa: انقضا مسدودی

en: Block specific IP addresses and user agents from accessing the site.
fa: مسدود کردن آدرس های خاص IP و عامل های کاربر را از دسترسی به سایت.

en: Blocked Host Attempted Login
fa: ورودی مسدود شده میزبان

en: Blocked Host Attempted Login With Good Credentials
fa: ورودی مسدود شده تلاش برای ورود با اعتبارات خوب

en: Both
fa: هر دو

en: Brute Force
fa: حملات Brute Force

en: Bulk Actions
fa: عملیات دسته جمعی

en: By default, WordPress allows users to log in using either an email address or username. This setting allows you to restrict logins to only accept email addresses or usernames.
fa: به طور پیش فرض، وردپرس به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از آدرس ایمیل یا نام کاربری وارد سیستم شوید. این تنظیم اجازه می دهد تا محدودیت ورود به سیستم را برای پذیرفتن آدرس های ایمیل یا نام کاربری ها محدود کنید.

en: By default, WordPress assigns the prefix <code>wp_</code> to all tables in the database where your content, users, and objects exist. For potential attackers, this means it is easier to write scripts that can target WordPress databases as all the important table names for 95% of sites are already known. Changing the <code>wp_</code> prefix makes it more difficult for tools that are trying to take advantage of vulnerabilities in other places to affect the database of your site. <strong>Before using this tool, we strongly recommend creating a backup of your database.</strong>
fa: بطور پیشفرض وردپرس پیشوند <code>wp_</code> برای همه جداول پایگاه داده که شامل محتوا،کاربران و غیره است انتخاب می کند.برای اکثر مهاجمان این کار نوشتن اسکریپت هایی که پایگاه داده وردپرس را مورد حمله قرار میدهد راحتر است.تغییر پیشوند <code>wp_</code> برای ابزارهایی که می خواهد نقاط ضعف را در پایگاه داده سایت وردپرسی پیدا کند سختر می شود.<strong>قبل از استفاده از این قابلیت حتما از پایگاه داده خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.</strong>

en: By default, WordPress stores files for plugins, themes, and uploads in a directory called <code>wp-content</code>. Some older and less intelligent bots hard coded this directory in order to look for vulnerable files. Modern bots are intelligent enough to locate this folder programmatically, thus changing the Content Directory is no longer a recommended security step.
fa: به طور پیش فرض، وردپرس فایل ها را برای پلاگین ها، تم ها و آپلود ها در یک پوشه به نام <code>wp-content</code> ذخیره می کند.بعضی از ربات های قدیمی تر و کمتر هوشمند، این فهرست را به سختی به منظور یافتن فایل های آسیب پذیر به کار می برند. ربات های مدرن به اندازه کافی هوشمند هستند تا این پوشه را به صورت برنامه ریزی بطور کامل تغییر دهند، بنابراین تغییر دایرکتوری محتوا دیگر گام امنیتی توصیه نمی شود.

en: CIDR notation is allowed to specify a range of IP addresses (###.###.###.###/## or ####:####:####:####:####:####:####:####/###).
fa: نماد CIDR مجاز است که طیفی از آدرس های IP را مشخص کند (###.###.###.###/## یا ####:####:####:####:####:####:####:####/###).

en: CRITICAL ERROR: The <code>%1$s</code> directory was successfully renamed to the new name (<code>%2$s</code>). However, an error occurred when updating the <code>wp-config.php</code> file to configure WordPress to use the new content directory. iThemes Security attempted to rename the directory back to its original name, but an unknown error prevented the rename from working as expected. In order for your site to function properly, you will either need to manually rename the <code>%2$s</code> directory back to <code>%1$s</code> or manually update the <code>wp-config.php</code> file with the necessary modifications. The error that prevented the file from updating is as follows: %3$s
fa: خطای خطرناک: این <code>%1$s</code> پوشه با موفقیت نامش تغییر کرد به نام (<code>%2$s</code>). هرچند خطایی رخ داده است وقتی پرونده <code>wp-config.php</code> بروزرسانی شد به پیکربندی وردپرس برای استفاده از پوشه محتوای جدید.افزونه در حال تلاش برای تغییر نام پوشه به نام اصلی آن، اما خطایی باعث عدم عملکرد صحیح آن شده است.برای اینکه سایت شما به درستی کار کند،باید بطور دستی تغییر نام پوشه <code>%2$s</code> به <code>%1$s</code> انجام داده یا دستی پرونده <code>wp-config.php</code> با تغییراتی ویرایش کنید.خطایی که مانع از به روز رسانی فایل به شرح زیر است: %3$s

en: Cancel
fa: لغو

[ctx: Cancel File Change scan.]
en: Cancel
fa: لغو کردن

en: Cannot get lock.
fa: نمیتوان قفل کرد.

en: Change Content Directory
fa: تغییر دایرکتوری وردپرس

en: Change Database Prefix
fa: تغییر پیشوند پایگاه داده

en: Change Database Table Prefix
fa: تغییر پیشوند پایگاه داده

en: Change Prefix
fa: تغییر پیشوند

en: Change User ID 1
fa: تغییر شناسه کاربری 1

en: Change WordPress Salts
fa: تغییر Salts وردپرس

en: Change the ID of the user with ID 1.
fa: تغییر شناسه کاربری با شناسه کاربری 1.

en: Change the database table prefix that WordPress uses.
fa: تغییر پیشوند پایگاه داده که وردپرس از آن استفاده می کند.

en: Change the location of the <code>wp-content</code> directory so that it uses a different name.
fa: محل پوشه <code>wp-content</code> را تغییر دهید تا از نام دیگری استفاده شود.

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Changed Files
fa: پرونده های تغییر یافته

en: Changed content
fa: محتوای تغییر یافته

en: Changed the Authentication Methods Available to Users setting in Two-Factor Authentication to "All Methods".
fa: روشهای تأیید اعتبار موجود برای کاربران را در تائید هویت دو مرحله ای به "همه روشها" تغییر داد.

en: Changed the Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request setting in WordPress Tweaks to "Block".
fa: تلاشهای تایید چندگانه را در هر درخواست XML-RPC در ترفند وردپرس به "بلاک" تغییر داد.

en: Changed the REST API setting in WordPress Tweaks to "Restricted Access".
fa: تنظیمات REST API در ترفند وردپرس را به "Access Restricted" تغییر داد.

en: Changed the User Type Protection setting in Two-Factor Authentication to "Privileged Users".
fa: تغییر تنظیمات نوع حفاظت کاربر در تائید هویت دو مرحله ای در "کااربران مجاز".

en: Changes Found
fa: تغییراتی یافت شد

en: Changes were detected. Please check the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">logs</a> for details.
fa: تغییرات شناسایی شد. لطفا برای جزئیات بیشتر <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">گزارشات</a>را بررسی کنید.

en: Check this box and then save settings to change your WordPress Salts.
fa: این گزینه را انتخاب کنید و تنظیمات را بری تغییر WordPress Salts ذخیره کنید.

en: Checking for malware...
fa: بررسی برای فایل مخرب...

en: Checking this box will have the backup script backup all tables in your database, even if they are not part of this WordPress site.
fa: انتخاب این جعبه پشتیبان اسکریپت پشتیبان گیری تمام جداول در پایگاه داده، حتی اگر آنها بخشی از این سایت وردپرسی نیست.

en: Clean
fa: پاک‌سازی

en: Click the button to load the current file permissions.
fa: برای بارگذاری دسترسی‌های پرونده فعلی روی دکمه کلیک کنید.

en: Close
fa: بسته

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Comment Spam
fa: دیدگاه هرزنامه

en: Comments
fa: دیدگاه

en: Community Lockout Message
fa: پیام قفل انجمن

en: Comparing files...
fa: مقایسه پرونده‌ها...

en: Complete Your Security Strategy With BackupBuddy
fa: استراتژی امنیت سایت خود را با BackupBuddy کامل کنید

en: Complete!
fa: تکمیل!

en: Compress Backup Files
fa: فشرده سازی پرونده‌های پشتیبان

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Configure Settings
fa: پیکربندی تنظیمات

en: Configure basic settings that control how iThemes Security functions.
fa: پیکربندی تنظیمات پایه که عملکرد افزونه را کنترل می کند.

en: Configure next iThemes Security setting
fa: پیکربندی تنظیمات بعدی iThemes Security

en: Configure previous iThemes Security setting
fa: پیکربندی تنظیمات قبلی iThemes Security

en: Configure use of SSL to ensure that communications between browsers and the server are secure.
fa: استفاده از SSL را پیکربندی کنید تا مطمئن شوید که ارتباط بین مرورگرها و سرور امن است.

en: Confirm new password
fa: تائید کلمه عبور جدید

en: Confirm use of weak password
fa: استفاده از کلمه عبور ضعیف را تایید کنید

en: Contact Forms
fa: فرم‌های تماس

en: Contributor Capabilities
fa: امکانات مشارکت کننده

en: Cookies
fa: کوکی‌ها

en: Copied!
fa: کپی شد!

en: Copy to Clipboard
fa: کپی به کلیپ بورد

en: Core
fa: هسته

en: Core Update Notifications
fa: اعلانات بروزرسانی هسته

en: Could not calculate signature.
fa: در خواست شما قابل محاسبه نسیت !

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
fa: نمی توان جدول %1$s تغییر نام داد. شما باید بصورت دستی جدول را تغییر نام دهید.

en: Could not update prefix references in options table.
fa: نمی تواند پیشوند مرجع را در گزینه جدول بروزرسانی کند.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
fa: نمی تواند پیشوند مرجع را در جدول متای کاربر بروزرسانی کند.

en: Create
fa: ساختن

en: Create Anyway
fa: به هرحال ایجاد شود

en: Create a Database Backup
fa: ایجاد پشتیبان پایگاه داده

en: Create backups of your site's database. The backups can be created manually and on a schedule.
fa: ایجاد پشتیبان از پایگاه داده سایت شما. پشتیبان گیری می تواند به صورت دستی و به صورت یک برنامه ایجاد شود.

en: Created At
fa: ایجاد شد در

en: Created group.
fa: گروه ایجاد شد

en: Creating Backup...
fa: ایجاد پشتیبان...

en: Critical Issue
fa: مسائل مهم

en: Critical Issues
fa: مسائل مهم

en: Critical Issues (%s)
fa: رویدادهای مهم (%s)

en: Current Page
fa: برگه کنونی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom Login Action
fa: عمل ورود سفارشی

en: Daily
fa: روزانه

en: Daily Security Digest
fa: خلاصه امنیت روزانه

en: Data
fa: داده

en: Database Backup
fa: پشتیبان‌گیری پایگاه داده

en: Database Backups
fa: پشتیبان‌گیری پایگاه داده

en: Database Only
fa: فقط پایگاه داده

en: Date
fa: تاريخ

[ctx: Date and time format]
en: %1$s \a\t %2$s
fa: %1$s a\t %2$s

en: Date when the admin dashboard should become available again.
fa: تاریخی که پیشخوان مدیر مجدد قابل دسترسی است.

en: Date when the admin dashboard should become unavailable.
fa: تاریخی که پیشخوان مدیر غیرقابل دسترسی می شود.

en: Days
fa: روزها

en: Days to Keep Database Logs
fa: روزهای نگهداری گزارش در پایگاه داده

en: Days to Keep File Logs
fa: روزها برای نگهداری پرونده گزارشات

en: Debug
fa: اشکال زادیی

en: Debug (%s)
fa: اشکال زدایی (%s)

en: Debug info (source page): %s
fa: اطلاعات عیب‌یابی (برگه منبع): %s

en: Default Access
fa: دسترسی پیش‌فرض

en: Default Blacklist
fa: لیست سیاه پیشفرض

en: Default Recipients
fa: گیرندگان پیشفرض

en: Delete Group
fa: حذف گروه

en: Deleted #%d
fa: حذف شده #%d

en: Deprecated Recipients
fa: گیرندگان متفرقه

en: Description
fa: توضیح

en: Details
fa: جزئيات

en: Device near %1$s
fa: دستگاه در نزدیکی %1$s

en: Device running %1$s on %2$s
fa: دستگاه در حال اجرا %1$s در %2$s

en: Device running %1$s on %2$s near %3$s
fa: دستگاه در حال اجرا %1$s در %2$s در نزدیکی %3$s

en: Directory Browsing
fa: غیرفعال کردن مرور دایرکتوری

en: Disable
fa: غیر فعال کردن

en: Disable Directory Browsing
fa: غیرفعال کردن مرور دایرکتوری

en: Disable Directory Browsing - Security > Settings > System Tweaks > Directory Browsing
fa: غیرفعال کردن مرور مستقیم پوشه‌ها - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > مرور مستقیم پوشه‌ها

en: Disable Extra User Archives
fa: غیرفعال کردن بایگانی کاربر اضافی

en: Disable File Editor
fa: غیرفعال کردن ویرایشگر فایل

en: Disable File Editor - Security > Settings > WordPress Tweaks > File Editor
fa: غیرفعال کردن ویرایشگر پرونده - امنیت > تنظیمات > ترفندهای وردپرس > ویرایشگر پرونده

en: Disable PHP execution in the plugins directory. This blocks requests to PHP files inside plugin directories that can be exploited directly.
fa: غیر فعال کردن پی اچ پی در دایرکتوری پلاگین. این درخواست ها را به فایل های پی اچ پی در داخل دایرکتوری های افزونه بلوکه می کند که می تواند به طور مستقیم مورد سوء استفاده قرار گیرد.

en: Disable PHP execution in the themes directory. This blocks requests to PHP files inside theme directories that can be exploited directly.
fa: غیرفعال کردن اجرای PHP در پوشه قالب. این درخواست های پرونده های PHP درون پوشه قالب را مسدود می کند برای اینکه می تواند بطور مستقیم exploited شود.

en: Disable PHP execution in the uploads directory. This blocks requests to maliciously uploaded PHP files in the uploads directory.
fa: اجرای PHP را در دایرکتوری آپلود غیرفعال کنید. این درخواستها را به فایلهای پی اچ پی آپلود شده مخرب در پوشه آپلود قفل می کند.

en: Disable PHP in Plugins
fa: غیرفعال کردن PHP در افزونه

en: Disable PHP in Plugins - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Plugins
fa: غیرفعال کردن PHP در افزونه - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > PHP در افزونه

en: Disable PHP in Themes
fa: غیرفعال کردن PHP در قالب

en: Disable PHP in Themes - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Themes
fa: غیرفعال کردن PHP در قالب - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > PHP در قالب

en: Disable PHP in Uploads
fa: غیرفعال کردن PHP در بارگذاری

en: Disable PHP in Uploads - Security > Settings > System Tweaks > PHP in Uploads
fa: غیرفعال کردن PHP در بارگذاری - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > PHP در بارگذاری

en: Disable Pingbacks
fa: غیرفعال کردن پینگ بک ها

en: Disable XML-RPC (recommended)
fa: غیر فعال کردن XML-RPC (توصیه می شود)

en: Disable XML-RPC - Security > Settings > WordPress Tweaks > XML-RPC
fa: غیرفعال کردن XML-RPC - امنیت > تنظیمات > ترفندهای ورپرس > XML-RPC

en: Disable access to the WordPress Dashboard on a schedule.
fa: غیرفعال کردن دسترسی به پیشخوان وردپرس طبق زمانبندی.

en: Disable login error messages
fa: غیرفعال کردن پیغام های خطای ورود

en: Disabled
fa: غیر فعال شده

en: Disabled the File Editor in WordPress Tweaks.
fa: غیرفعال کردن ویرایشگر فایل در بهینه‌سازی وردپرس.

en: Disables a user's author page if their post count is 0.
fa: کاربران نویسنده برگه ای که تعداد نوشته آنان 0 است غیرفعال کن.

en: Disables the file editor for plugins and themes requiring users to have access to the file system to modify files. Once activated you will need to manually edit theme and other files using a tool other than WordPress.
fa: ویرایشگر فایل را برای پلاگین ها و قالب هایی که نیاز به دسترسی به سیستم فایل برای تغییر فایل ها دارند، غیرفعال می کند. پس از فعال سازی، شما باید به صورت دستی تم و فایل های دیگر را با استفاده از ابزار غیر از وردپرس انجام دهید.

en: Disabling this feature is not recommended. This helps mitigate an attack where users with the "author" role or higher could delete any file in your WordPress installation including sensitive files like wp-config.php.
fa: غیرفعال کردن این ویژگی توصیه نمیشود. این  گزینه کمک می کند تا حمله ای را که در آن کاربران با نقش "نویسنده" یا بالاتر می توانند انجام دهند  از بین برود ، می توانند هر فایل را در نصب وردپرس خود از جمله فایل های حساس مانند wp-config.php حذف کنند.

en: Dismiss
fa: رد کردن

en: Dismiss Notice
fa: اين اعلان را ببنديد

en: Dismiss Permanently
fa: برای همیشه رد کن

en: Dismiss this notice
fa: نادیده گرفتن این اعلان

en: Do not modify or remove this line
fa: این خط را تغییر یا حذف نکنید

en: Do not remove. Removing this line could break your site. Added by Security > Settings > Change Content Directory.
fa: حذفش نکیند.حذف این خط ممکن است باعث اختلال عملکرد سایت شود. افزوده شده توسط امنیت > تنظیمات > تغییر مسیر محتوا (wp-content).

en: Documentation
fa: مستندات

en: Documentation:
fa: مستندات:

en: Documentation: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>
fa: مستندات: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>

en: Domain blacklisted by %s
fa: دامنه در لیست سیاه است براساس %s

en: Domain clean by %s
fa: دامنه آلوده نیست براساس %s

en: Download Our WordPress Security Pocket Guide
fa: بسته آموزشی امنیت وردپرس ما را دانلود کنید

en: Due to site rules, a strong password is required for your account. Please choose a new password that rates as strong on the meter.
fa: با توجه به قوانین سایت، یک رمز عبور قوی برای حساب کاربری شما لازم است. لطفا کلمه عبور جدیدی انتخاب کنید که قدرتش قوی باشد.

en: During periods of heavy attack, iThemes Security can generate a LOT of email.
fa: در زمان دوره حملات سنگین، افزونه می تواند ایمیل های زیادی ارسال کند.

en: Each error message in iThemes Security has an associated error code that can help diagnose an issue. Changing this setting to "Yes" causes these codes to display. This setting should be left set to "No" unless iThemes Security support requests that you change it.
fa: هز پیام خطا در این افزونه معرف خطای کدی است که می تواند به شما در حل مشکل کمک کند. تغییر این تنظیم به "بله" باعث نمایش کدها می شود.این گزینه باید بصورت "خیر" باقی بماند مگر اینکه پشتیبان افزونه بخواهد شما تغییرش دهید.

en: Edit Group
fa: ویرایش گروه

en: Edit Settings
fa: ویرایش تنظیمات

en: EditURI Header
fa: ویرایش URI سربرگ

en: Editor Capabilities
fa: امکانات ویرایشگر

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: Email Address Only
fa: فقط ایمیل

en: Email Address and Username (default)
fa: ایمیل و نام‌کاربری (پیشفرض)

en: Email Address: %1$s
fa: ایمیل: %1$s

en: Email Only
fa: فقط ایمیل

en: Email Send Failed
fa: ارسال ایمیل شکست خورد

en: Email Send Succeeded
fa: ایمیل با موفقیت ارسال شد

en: Enable
fa: فعال کردن

en: Enable Ban Lists
fa: فعال کردن لیست مسدودی

en: Enable Blacklist Repeat Offender
fa: فعالسازی تکرار کردن لیست سیاه متخلفین

en: Enable Grade Report
fa: فعال کردن نمره در گزارش

en: Enable HackRepair.com's blacklist feature
fa: عال کردن ویژگی لیست سیاه HackRepair.com

en: Enable HackRepair.com's blacklist feature - Security > Settings > Banned Users > Default Blacklist
fa: فعالسازی ویژگی لیست سیاه HackRepair.com - امنیت > تنظیمات > کاربران مسدودشده > لیست سیاه پیش‌فرض

en: Enable InfiniteWP Compatibility
fa: فعالسازی قابلیت سازگاری InfiniteWP

en: Enable Redirection
fa: فعالسازی تغییر مسیر

en: Enable SSL
fa: فعالسازی اتصال امن ssl

en: Enable SSL:
fa: فعال‌سازی SSL:

en: Enable Scheduled Database Backups
fa: فعالسازی زمانبندی پشتیبان‌گیری پایگاه داده

en: Enable XML-RPC
fa: فعال کردن XML-RPC

en: Enable the hide backend feature.
fa: فعال کردن ویژگی مخفی کردن صفحه ورود.

en: Enabled
fa: فعال شده

en: Enabled %1$s.
fa: %1$s فعال شده است.

en: Enabled Requirements
fa: ضروریات را فعال کنید

en: Enabled the Email Notifications setting in Malware Scan Scheduling.
fa: فعال کردن اعلان ایمیل در زمانبندی اسکن بدافزار.

en: Enabled the Enable Ban Lists setting in Banned Users.
fa: فعال کردن لیست مسدود در تنظیمات کاربران مسدود شده.

en: Enabled the Vulnerable Site Protection setting in Two-Factor Authentication.
fa: تنظیمات حفاظت از آسیب پذیری سایت در تأیید هویت دو مرحله ای فعال شده است.

en: Enabled the Vulnerable User Protection setting in Two-Factor Authentication.
fa: تنظیمات حفاظت از آسیب پذیری کاربر در تأیید هویت دو مرحله ای فعال شده است.

en: Enabled the Write to Files setting in Global Settings.
fa: تنظیمات نوشته در پرونده‌ها در تنظیمات کلی فعال شده است.

en: Enables secure SSL connection for the front-end (public parts of your site). Turning this off will disable front-end SSL control, turning this on "Per Content" will place a checkbox on the edit page for all posts and pages (near the publish settings) allowing you to turn on SSL for selected pages or posts. Selecting "Whole Site" will force the whole site to use SSL.
fa: اتصال امن SSL را برای قسمت جلویی (قسمت های عمومی سایت شما) فعال می کند. خاموش کردن این گزینه کنترل SSL front end را غیرفعال می کند و این کار را بر روی "Per Content" جعبه ای در صفحه ویرایش برای همه پست ها و صفحات (نزدیک تنظیمات انتشار) قرار می دهد که اجازه می دهد SSL را برای صفحات یا پست های انتخاب شده فعال کنید. انتخاب "کل سایت" تمام سایت را مجبور به استفاده از SSL خواهد کرد.

en: Enabling this feature helps protect visitors to this site (including logged in users) from phishing attacks launched by a linked site. Details on tabnapping via target="_blank" links can be found in <a href="%s">this article</a>.
fa: فعال کردن این ویژگی به محافظت از بازدیدکنندگان این سایت (از جمله کاربران وارد شده) کمک می کند تا از حملات فیشینگ که توسط یک سایت مرتبط ایجاد شده اند محافظت شود.جزئیات در مورد tabnapping با پیوندهای target="_blank" که می توانید پیدا کنید در این <a href="%s">مقاله</a>.

en: End Date
fa: پایان تاریخ

en: End Time
fa: زمان پایان

en: End Timestamp
fa: پایان برچسب زمانی

en: Ensure that your site is using the recommended features and settings.
fa: اطمینان حاصل کنید که سایت شما از ویژگی ها و تنظیمات توصیه شده استفاده می کند.

en: Ensure your site is using recommended settings and features with a security check.
fa: اطمینان حاصل کنید که سایت شما با استفاده از بررسی امنیتی، از تنظیمات و ویژگی های توصیه شده استفاده می کند.

en: Enter a new username to replace "admin." Please note that if you are logged in as admin you will have to log in again.
fa: نام‌کاربری جدید برای جایگزینی با "admin." وارد کنید. دقت داشته باشید اگر با نام‌کاربری admin وارد شده اید بعد ازتغییر باید مجدد وارد شوید.

en: Enter only 1 IP address or 1 IP address range per line.
fa: در هر خط فقط یک IP یا یک محدوده IP وارد کنید.

en: Enter only 1 user agent per line.
fa: در هر خط فقط 1 عامل کاربر وارد کنید.

en: Error
fa: خطا

en: Error Code: %s
fa: کدخطا: %s

en: Error Code: <code>%s</code>
fa: خطای کد: <code>%s</code>

en: Error Message: %s
fa: پیام خطا: %s

en: Error Threshold
fa: آستانه خطا

en: Error while sending notification: %1$s.
fa: خطا هنگام ارسال اعلان:%1$s.

en: Error.
fa: خطا.

en: Errors
fa: خطاها

en: Errors (%s)
fa: خطاها (%s)

en: Even the best security solutions can fail. How do you know if someone gets into your site? You will know because they will change something. File Change detection will tell you what files have changed in your WordPress installation alerting you to changes not made by yourself. Unlike other solutions, this plugin will look only at your installation and compare files to the last check instead of comparing them with a remote installation thereby taking into account whether or not you modify the files yourself.
fa: حتی بهترین راه حل های امنیتی می تواند ناکام بماند. چگونه می دانید اگر کسی به سایت شما وارد شود؟ شما می دانید که آنها چیزی را تغییر خواهند داد. تشخیص تغییر فایل به شما می گوید که چه فایل هایی در نصب وردپرس تغییر کرده اند و شما را به تغییراتی که توسط خودتان ساخته نشده است هشدار داده اید. بر خلاف راه حل های دیگر، این افزونه فقط در نصب شما مشاهده می شود و فایل ها را به آخرین مقایسه مقایسه می کند به جای مقایسه آنها با نصب راه دور، در نتیجه با توجه به این که آیا فایل ها را خودتان تغییر دهید یا نه.

en: Event
fa: رویداد

en: Event successfully run.
fa: رویداد با موفقیت اجرا شد

en: Every user on your site affects overall security. See how your users might be affecting your security and take action when needed.
fa: هر کاربری در سایت شما امنیت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد.ببینید که چگونه ممکن است کاربران شما امنیت شما را تحت تاثیر قرار دهند و در صورت نیاز اقدام کنند.

en: Excerpt View
fa: مشاهده خلاصه

en: Exclude Tables
fa: جداول حذف شده

en: Exclude files or folders by clicking the red minus next to the file or folder name.
fa: با کلیک کردن بر روی قرمز منهای کنار فایل یا نام پوشه، فایلها یا پوشه ها را حذف کنید.

en: Excluded Tables
fa: جداول حذف شده

en: Export your settings as a backup or to import on other sites for quicker setup.
fa: تنظیمات خود را برای پشتیبان یا درون ریزی در سایت دیگرتان برون بری کنید.

en: Failed check by network brute force protection
fa: بررسی توسط مقابله با حملات تحت شبکه brute force شکست خورد

en: Failed login
fa: ورود به سیستم ناموفق بود

en: Failed reCAPTCHA validation
fa: اعتبار سنجی reCAPTCHA شکست خورد

en: Failed sending %s notification.
fa: خطای ارسال آگاه‌سازی %s.

en: Failed sending notification.
fa: ارسال اعلان شکست خورد.

en: Failed to insert log entry: %s
fa: ورود گزارش ورودی شکست خورد: %s

en: Failed to scan site #%d because it does not exist.
fa: اسکن سایت #%d شکست خورد چون اصلا وجود ندارد.

en: Fatal Error
fa: خطای مهم

en: Fatal Errors (%s)
fa: خطاهای مهم (%s)

en: Feature Flags
fa: پرچم‌های ویژه

en: Features
fa: ویژگی ها

en: File
fa: پرونده

en: File Change
fa: تغییر پرونده

en: File Change Detection
fa: رهگیری تغییر پرونده

en: File Change Report
fa: گزارش تغییر پرونده

en: File Change Warning
fa: اخطار تغییر پرونده

en: File Change module is not active.
fa: ماژول تغییر پرونده فعال نیست.

en: File Changes
fa: تغییرات پرونده

en: File Created
fa: پرونده ایجاد شد

en: File Created and Emails Sent
fa: پرونده ایجاد و ایمیل ارسال شد

en: File Created but Email Send Failed
fa: پرونده ایجاد شد اما ایمیل ارسال نشد

en: File Editor
fa: ویرایشگر پرونده

en: File Hash
fa: Hash پرونده

en: File Only
fa: فقط پرونده

en: File Permissions
fa: دسترسی‌های پرونده

en: File Scan Report for %s
fa: گزارش پرونده اسکن برای %s

en: File Writing Permissions
fa: دسترسی‌های نوشتن پرونده

en: File changes detected on the site.
fa: تغییرات پرونده در سایت شناسایی شد.

en: File types listed here will be recorded as 404 errors but will not lead to lockouts.
fa: انواع فایل های ذکر شده در اینجا به عنوان 404 اشتباه ثبت می شوند اما به قفل نمی روند.

en: File types listed here will not be checked for changes. While it is possible to change files such as images it is quite rare and nearly all known WordPress attacks exploit php, js and other text files.
fa: انواع فایل های ذکر شده در اینجا برای تغییرات بررسی نمی شوند. در حالی که امکان تغییر فایل ها از قبیل تصاویر بسیار نادر است و تقریبا تمام حملات شناخته شده وردپرس از php، js و سایر فایل های متنی بهره می گیرند.

[ctx: Files added]
en: Added
fa: اضافه

en: Files and Folders List
fa: لیست پرونده ها و پوشه‌ها

[ctx: Files modified]
en: Modified
fa: اصلاح شده

[ctx: Files removed]
en: Removed
fa: حذف شده

en: Filter
fa: فیــلتر

en: Filter Long URL Strings
fa: فیلتر کردن مقادیر آدرس های بلند

en: Filter Non-English Characters
fa: فیلتر کردن کارکترهای غیر انگلیسی

en: Filter Non-English Characters - Security > Settings > System Tweaks > Non-English Characters
fa: فیلترکردن کارکترهای غیر انگلیسی - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیتسم > کارکترهای غیرانگلیسی

en: Filter Request Methods
fa: فیلتر روش‌های درخواست

en: Filter Request Methods - Security > Settings > System Tweaks > Request Methods
fa: فیلترکردن روش‌های درخواست - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > روش‌های درخواست

en: Filter Suspicious Query Strings in the URL
fa: فیلتر رشته‌های کوئری مشکوک در آدرس URL

en: Filter Suspicious Query Strings in the URL - Security > Settings > System Tweaks > Suspicious Query Strings
fa: فیلترکردن رشته های کوئری مخرب در آدرس URL - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > رشته‌های کوئری آلوده

en: Filter by Module
fa: فیلتر براساس ماژول

en: Filter by date
fa: فیلتر براساس تاریخ

en: Filter out non-english characters from the query string. This should not be used on non-english sites and only works when "Filter Suspicious Query String" has been selected.
fa: فیلتر کردن کارکترهای غیر انگلیسی از رشته کوئری. این نباید در سایت های غیر انگلیسی استفاده شود و تنها زمانی کار می کند که "Filter Stumble Query String" انتخاب شده است.

en: Fire At
fa: اجرا در

en: First page
fa: برگه نخست

en: For more details, %1$svisit your security logs%2$s
fa: برای جزئیات بیشتر،  %1$s گزارشات امینیتی را ببینید%2$s

en: Force
fa: اجبار

en: Force SSL for Dashboard
fa: اجبار SSL برای پیشخوان

en: Force SSL for Dashboard - Security > Settings > Secure Socket Layers (SSL) > SSL for Dashboard
fa: اجبار SSL برای پیشخوان - امنیت > تنظیمات > امنیت لایه سوکت (SSL) > SSL برای پیشخوان

en: Force Unique Nickname
fa: اجبار برای نام مستعار منحصربفرد

en: Force users to choose a unique nickname
fa: اجبار کاربران به استفاده از نام مستعار منحصر بفرد

en: Force users to use strong passwords as rated by the WordPress password meter.
fa: اجبار کاربران برای انتخاب کلمه عبور قوی که امتیازدهی می شود توسط سنجش قدرت کلمه عبور وردپرس.

en: Forces all dashboard access to be served only over an SSL connection.
fa: اجبار برای دسترسی به همه پیشخوان ها با استفاده از ارتباط امن SSL.

en: Four Times per Day
fa: چهار بار در روز

en: Free WordPress Security Guide
fa: راهنمای رایگان امنیت وردپرس

en: From Email
fa: از ایمیل

en: Front End SSL Mode
fa: حالت SSL  برای تارنما ( Frontend)

en: Get BackupBuddy
fa: گرفتن BackupBuddy

en: Get Free API Key
fa: گرفتن کلید API رایگان

en: Get Free Support
fa: گرفتن پشتیبانی رایگان

en: Get Support
fa: پشتیبانی

en: Get added peace of mind with professional support from our expert team and pro features with iThemes Security Pro.
fa: با استفاده از پشتیبانی حرفه ای از تیم متخصص و ویژگی های حرفه ای خود با نرم افزار iThemes Security، آرامش خاطر را به دست آورید.

en: Get iThemes Security Pro
fa: گرفتن نسخه پولی افزونه

en: Get tips for securing your site + the latest WordPress security updates, news and releases from iThemes.
fa: راهنمایی برای ایمن سازی سایت شما + آخرین به روز رسانی امنیتی وردپرس، اخبار و انتشار از iThemes.

en: Global Settings
fa: تنظیمات کلی

en: Go Pro
fa: به نسخه پیشرفته بروید

en: Google reCAPTCHA integration
fa: ادغام Google reCAPTCHA

en: Group Name
fa: نام گروه

[ctx: HOST - Expires in TIME]
en: %1$s - Expires in %2$s
fa: %1$s - منقضی می شود در %2$s

en: Help & Support
fa: کمک و پشتیبانی

en: Hide Backend
fa: پنهان کردن صفحه ورود

en: Hide Backend – New Login URL
fa: مخفی کردن آدرس ورود - آدرس ورود جدید

en: Hide Core Update Notifications
fa: پنهان کردن پیغام بروزرسانی هسته

en: Hide Current Entries
fa: مخفی کردن مطالب فعلی

en: Hide Details
fa: مخفی کردن جزئیات

en: Hide Plugin Update Notifications
fa: پنهان کردن پیغام بروزرسانی افزونه

en: Hide Raw Details
fa: مخفی کردن جزئیات خام

en: Hide Security Menu in Admin Bar
fa: مخفی کردن فهرست امنیت در نوارابزار مدیریت

en: Hide Settings
fa: مخفی کردن تنظیمات

en: Hide Theme Update Notifications
fa: پنهان کردن پیغام بروزرسانی پوسته

en: Hide existing entries from view without deleting them.
fa: پنهان کردن ورودی های موجود از دیدن بدون حذف آنها.

en: Hide security menu in admin bar.
fa: مخفی کردن فهرست امنیت در نوارابزار مدیریت.

en: Hide the login page by changing its name and preventing access to wp-login.php and wp-admin.
fa: مخفی کردن برگه ورود با تغییر نام و جلوگیری از دسترسی به wp-login.php و wp-admin.

en: Hides the login page (wp-login.php, wp-admin, admin and login) making it harder to find by automated attacks and making it easier for users unfamiliar with the WordPress platform.
fa: صفحه ورود به سیستم را مخفی می کند (wp-login.php، wp-admin، admin و login) و سخت تر می شود توسط حملات خودکار پیدا شود و برای کاربران ناآشنا با پلت فرم وردپرس آسان تر شود.

en: Host | Hosts
fa[0]: هاست

en: Host Lockout
fa: میزبان قفل شده

en: Host Lockout Message
fa: پیام قفل میزبان

en: Host Lockout: <code>%s</code>
fa: میزبان قفل شده: <code>%s</code>

en: Host Triggered Blacklist
fa: میزبان فعال شده در لیست سیاه

[ctx: Host lockout]
en: %1$s - Expires in %2$s
fa: %1$s - منقضی می شود در %2$s

en: Host/User
fa: میزبان/کاربر

en: Hosts
fa: هاست‌ها

en: How long we retain your data
fa: تا چه مدت داده شما را نگهداری می کنیم

en: How many days should a lockout be remembered to meet the blacklist count above.
fa: چند روز باید قفل شدن بخاطر سپرده شود برای مشاهده تعداد لیست سیاه.

en: How should event logs be kept
fa: چگونه گزارشات باید نگهداری شود

en: How we protect your data
fa: چگونه از داده شما محافظت می کنیم

en: ID
fa: شناسه

en: IP Blocked
fa: IP مسدود شد

en: Identified loopback IP.
fa: آی پی حلقه باز شناسایی شده است.

en: If one had unlimited time and wanted to try an unlimited number of password combinations to get into your site they eventually would, right? This method of attack, known as a brute force attack, is something that WordPress is acutely susceptible to as, by default, the system doesn't care how many attempts a user makes to login. It will always let you try again. Enabling login limits will ban the host user from attempting to login again after the specified bad login threshold has been reached.
fa: اگر فردی زمان نامحدود داشت و می خواست تعداد نامحدودی از ترکیبات رمز عبور را برای ورود به سایت خود امتحان کند، در نهایت، درست است؟ این روش حمله که به عنوان یک حمله brute force شناخته می شود چیزی است که وردپرس به شدت حساس به آن است، به طور پیش فرض، سیستم اهمیت چندین تلاش برای ورود کاربر را ندارد. همیشه به شما اجازه می دهد دوباره امتحان کنید. فعال کردن محدودیت ورود ممنوع می کند که کاربر میزبان از تلاش دوباره برای ورود به سیستم پس از مشخص شدن آستانه ورود نامناسب رسیده است.

en: If this box is checked the IP address of the offending computer will be added to the "Ban Users" blacklist after reaching the number of lockouts listed below.
fa: اگر این انتخاب شود IP کامپیوتر متخلف به لیست "کاربران مسدود" اضافه می شود بعد از اینکه به تعداد مسدودی لیست زیر برسد.

en: If this is incorrect, please update it on the <a href="%s">WordPress General Settings page</a> by selecting the appropriate time zone. Failure to set the correct timezone may result in unintended lockouts.
fa: اگر این نادرست است لطفا بروزرسانی کنید در <a href="%s">برگه تنظیمات عمومی وردپرس</a> با انتخاب منطقه زمانی خود.عدم تنظیم منطقه زمانی صحیح ممکن است به قفل های ناخواسته منجر شود.

en: If you contact support about this error, please provide the following debug details:
fa: اگر در مورد این خطا نیاز پیشتیبانی دارید ، لطفا جزئیات اشکالزدایی زیر را ارائه دهید:

en: If you need to manually add the <code>wp-config.php</code> rules generated by iThemes Security to your server, you can find them here.
fa: اگر نیاز است بصورت دستی قوانین ایجاد شده را به <code>wp-config.php</code> اضافه کنید،می توانید اینجا پیدا کنید.

en: If you need to manually add the server config rules generated by iThemes Security to your server, you can find them here.
fa: اگر نیاز است بصورت دستی تنظیمات پیکربندی ایجاد شده توسط افزونه را برای پیکربندی امنیتی سرور اعمال کنید، می توانید آن را اینجا پیدا کنید.

en: Ignore File Types
fa: نادیده گرفتن انواع پرونده

en: Ignored File Types
fa: انواع پرونده نادیده گرفته شده

en: Immediately ban a host that attempts to login using the "admin" username.
fa: میزبانی که برای ورود با نام کاربری "admin" تلاش می کند را سریع مسدود کن.

en: Important Events
fa: رویدادهای مهم

en: Important Events (%s)
fa: رویدادهای مهم (%s)

en: Important notices from iThemes Security
fa: اعلان مهمی از طرف افزونه امنیتی

en: Individual IP addresses must be in IPv4 or IPv6 standard format (###.###.###.### or ####:####:####:####:####:####:####:####).
fa: آدرس های IP فردی باید در قالب استاندارد IPv4 یا IPv6 باشد(###.###.###.### یا ####:####:####:####:####:####:####:####).

en: Infected URL:
fa: نشانی آلوده:

en: Infected URL: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>
fa: آدرس آلوده : <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">%2$s</a>

en: Integrated with iThemes Security, so you can release lockouts, whitelist IPs, and turn Away Mode on or off right from your Sync dashboard.
fa: مجتمع شده با iThemes Security، بنابراین شما می توانید قفل را آزاد کنید و حالت Away را فعال یا خاموش از پیشخوان همگام سازی یا تلفن خود کنید.

en: Invalid IP returned: %s
fa: آی پی بازگشتی نامعتبر است: %s

en: Invalid Interstitial Action
fa: اقدام فوری نادرست

en: Invalid Login
fa: ورود نامعتبر

en: Invalid User
fa: کاربر نامعتبر

en: Invalid configuration for retrieving a static map image.
fa: پیکربندی نامعتبر برای بازیابی یک تصویر .

en: Invalid request format.
fa: درخواست فرمت نامعتبر.

en: Invalid signature.
fa: امضاء نامعتبر است.

en: Invalid user.
fa: کاربر نامعتبر

en: Is your site as secure as it could be?
fa: آیا سایت شما به همان اندازه که می تواند امن است؟

en: Join a network of sites that reports and protects against bad actors on the internet.
fa: پیوستن به شبکه ای از سایت هایی که گزارش و حفاظت می کند در برابر کاربران بد در اینترنت.

en: Known Vulnerabilities
fa: آسیب پذیری های شناخته شده

en: Last Generated
fa: آخرین ساخته شده

en: Last Run
fa: آخرین اجرا

en: Last Sent
fa: آخرین ارسال

en: Last page
fa: برگه آخر

en: Last sent on %s
fa: آخرین ارسال در %s

en: Learn More
fa: اطلاعات بیشتر

en: Learn simple WordPress security tips — including 3 kinds of security your site needs and 4 best security practices for keeping your WordPress site safe with our <a href="%s">free guide</a>.
fa: یادگیری نکات ابتدایی امنیتی وردپرس - شامل سه نوع امنیت برای سایت شما و 4 تمرین عالی برای اینکه سایت شما را امن نگاه دارد مشاهده کنید بخش <a href="%s">free guide</a>.

en: Limit the number of backups stored locally (on this server). Any older backups beyond this number will be removed. Setting to "0" will retain all backups.
fa: محدود کردن تعداد پشتیبان های ذخیره شده محلی (بر روی این سرور). هر پشتیبان گیری قدیمی تر از این شماره حذف خواهد شد. تنظیم به "0" همه پشتیبان گیری را حفظ خواهد کرد.

en: Limits the number of characters that can be sent in the URL. Hackers often take advantage of long URLs to try to inject information into your database.
fa: محدودیت تعداد نویسه هایی که می توانند در URL ارسال شوند. هکرها اغلب از URL های طولانی استفاده می کنند تا سعی در تزریق اطلاعات به پایگاه داده شما داشته باشند.

en: List View
fa: آخرین مشاهده

[ctx: List advanced modules]
en: Advanced
fa: پیشرفته

[ctx: List all modules]
en: All
fa: همه

[ctx: List recommended modules]
en: Recommended
fa: توصیه‌شده

en: Lists file and directory permissions of key areas of the site.
fa: لیست فایل ها و مجوز های دایرکتوری از قسمت های کلیدی سایت را لیست می کند.

en: Load
fa: بارگذاری

en: Load File Permissions Details
fa: بارگذاری جزئیات دسترسی‌های پرونده

en: Loading...
fa: بارگذاری...

en: Local Brute Force Protection
fa: محافظت مقابل حملات Brute Force محلی

en: Local brute force protection looks only at attempts to access your site and bans users per the lockout rules specified locally. Network brute force protection takes this a step further by banning users who have tried to break into other sites from breaking into yours. The network protection will automatically report the IP addresses of failed login attempts to iThemes and will block them for a length of time necessary to protect your site based on the number of other sites that have seen a similar attack.
fa: حفاظت از brute force، تنها در تلاش برای دسترسی به سایت شما و ممنوع کردن کاربران در هر قوانین قفل گذاری محلی است. حفاظت از brute force شبکه این گام را به جلوتر می برد با ممنوع کردن کاربرانی که سعی کرده اند از سایت های دیگر به سایت های دیگر سرایت کنند. حفاظت از شبکه به طور خودکار آدرس های IP های تلاش ورود ناموفق iThemes را به طور خودکار گزارش می دهد و آنها را برای مدت زمان لازم برای محافظت از سایت شما بر اساس تعداد سایت های دیگر که یک حمله مشابه را دیده اند، مسدود می کند.

en: Lockout
fa: قفل کردن

en: Lockout Period
fa: دوره قفل

en: Lockout White List
fa: لیست سفید قفل

en: Lockout in Effect Until
fa: قفل کردن در اثر تا زمان

en: Lockouts
fa: قفل کردن

en: Log Type
fa: نوع گزارش

en: Log entries hidden.
fa: گزارش ورودی‌ها پنهان شده اند.

en: Log entries shown.
fa: گزارش ورودی‌ها نمایان شده اند.

en: Log user actions such as login, saving content and others.
fa: گزارش اقدامات کاربر مانند: ورود،ذخیره محتوا و دیگر.

en: Logged in
fa: وارد شده است

en: Logged out
fa: خارج شده است

en: Login Error Messages
fa: پیام خطای ورود

en: Login Now
fa: ورود به سیستم

en: Login Page
fa: برگه ورود

en: Login Slug
fa: نامک ورود

en: Login Source
fa: منبع ورود

en: Login URL: %s
fa: آدرس صفحه ورود: %s

en: Login with Email Address or Username
fa: ورود با ایمیل یا نام‌کاربری

en: Logs
fa: گزارشات

en: Long URL Strings
fa: رشته‌های آدرس طولانی

en: Lookup IP Address.
fa: یافتن آدرس IP.

en: Magic Links
fa: پیوندهای جادویی

en: Make the most of iThemes Security features with our <a href="%s">free iThemes Security tutorials</a>.
fa: استفاده از ویژگی های امنیتی iThemes با <a href="%s">آموزش رایگان iThemes Security</a>.

en: Malware
fa: بدافزار

en: Malware Found
fa: بدافزار یافت د

en: Malware Found, Site on Blacklist
fa: بدافزار یافت شد، سایت در لیست سیاه

en: Malware Scan
fa: اسکن بدافزار

en: Malware Scan Failed
fa: اسکن آلودگی شکست خورد

en: Malware Scan Report
fa: گزارش اسکن بدافزار

en: Malware Scan Scheduling
fa: زمانبندی اسکن بدافزار

en: Malware found on URL
fa: بدافزار در آدرس یافت شد

en: Malware scanning is temporarily unavailable, please try again later.
fa: اسکن بدافزار درحال حاضر دردسترس نیس،بعدا تلاش کنید.

en: Manage Settings
fa: مدیریت تنظیمات

en: Manage Your Sites Remotely
fa: از راه دور سایت خود را مدیریت کنید

en: Manage and configure email notifications sent by iThemes Security related to various settings modules.
fa: مدیریت و پیکربندی ایمیل های ارسال شده توسط iThemes Security مربوط به ماژول های تنظیمات مختلف.

en: Manage and configure email notifications sent by iThemes Security related to various settings modules. If errors are encountered while sending notification emails, they will be reported here..
fa: مدیریت و پیکربندی ایمیل های ارسال شده توسط iThemes Security مربوط به ماژول های تنظیمات مختلف. در صورت ارسال خطا در هنگام ارسال ایمیل، در اینجا گزارش می شود..

en: Manual
fa: دستی

en: Manual Proxy Header
fa: سربرگ پروکسی دستی

en: Max Login Attempts Per Host
fa: حداکثر تلاش ورود هر میزبان

en: Max Login Attempts Per User
fa: حداکثر تلاش ورود هر کاربر

en: Maximum map dimensions is 1000px.
fa: حداکثر ابعاد نقشه 1000 پیکسل است.

en: Media
fa: چند رسانه ای

[ctx: Megabytes of memory used]
en: %s MB
fa: %s مگابایت

en: Memory Used
fa: حافظه مصرفی

en: Message
fa: پیام

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Migration complete. Please refresh the page to see all log entries.
fa: مهاجرت کامل شد.صفحه را بارگذاری مجدد کنیدتا تمام گزارش ورودی‌ها را ببینید.

en: Minimum Role
fa: حداقل نقش

en: Minutes
fa: دقایق

en: Minutes to Remember 404 Error (Check Period)
fa: دقایق به خاطر سپردن خطای 404 (بررسی دوره)

en: Minutes to Remember Bad Login (check period)
fa: دقایق به خاطر سپردن ورود بد (بررسی دوره)

en: Mitigate Attachment File Traversal Attack
fa: فایل پیوست Attachment را کاهش دهید

en: Modified
fa: اصلاح شده

en: Module
fa: ماژول

en: Module settings updated.
fa: ماژول تنظیمات بروزرسانی شد.

en: Monitor the site for unexpected file changes.
fa: بررسی تغییرات اتفاقی فایل در سایت.

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Monthly Security Digest
fa: خلاصه امنیت ماهانه

en: More Actions
fa: اقدام بیشتر

en: Multiple Authentication Attempts per XML-RPC Request
fa: تلاش های احراز هویت چندگانه در هر درخواست XML-RPC

en: Multiple versions of iThemes Security are active. Please disable all extra versions of iThemes Security.
fa: نسخه های متعدد iThemes Security فعال هستند. لطفا تمام نسخه های اضافی iThemes Security را غیر فعال کنید.

en: Multisite Tweaks
fa: ترفند چندسایته

en: NGINX Conf File
fa: پرونده پیکربندی NGINX

en: Need Help Securing Your Site?
fa: برای امن کردن سایت خود کمک نیاز دارید؟

en: Network Brute Force
fa: حملات Brute Force شبکه

en: Network Brute Force Protection
fa: محافظت مقابل حملات Brute Force شبکه

en: Network vs Local Brute Force Protection
fa: شبکه درمقابل حفاظت دربرابر حملات Brute Force محلی

en: New Admin Username
fa: نام‌کاربری مدیر جدید

en: New Directory Name
fa: نام دایرکتوری جدید

en: New Group
fa: گروه جدید

en: New Login URL
fa: آدرس ورود جدید

en: New Notification from iThemes Security
fa: اعلان جدید از iThemes Security

en: New Password
fa: رمزعبور جدید

en: New notifications available in the %1$sNotification Center%2$s.
fa: اعلان جدیدی دردسترس است در %1$s مرکز اعلان%2$s.

en: New! Take your site security to the next level by activating iThemes Brute Force Network Protection.
fa: جدید! با فعالسازی محافظت مقابل حملات شبکه‌ای Brute Force به سطح جدیدی از امنیت در سایت خود می رسید.

en: Next Send
fa: ارسال بعدی

en: Next page
fa: برگه بعدی

en: No
fa: خیر

en: No (default)
fa: خیر (پیشفرض)

en: No Changes Found
fa: تغییری یافت نشد

en: No approved comments
fa: دیدگاه تائید شده‌ای نیست

en: No changes were detected.
fa: تغییر شناسایی نشد.

en: No comments
fa: بدون دیدگاه

en: No events.
fa: بدون رویداد.

en: No geolocator found a valid location.
fa: هیچ جغرافیایی مکان معتبری پیدا نکرد.

en: No items found.
fa: موردی یافت نشد.

en: No lockouts since the last email check.
fa: بدون قفل از زمان آخرین بررسی ایمیل.

en: No lockouts were selected for removal.
fa: هیچ قفل شده ای برای حذف انتخاب نشده است.

en: No notices at the moment.
fa: هیچ اعلانی در حال حاضر وجود ندارد.

en: No pending comments
fa: دیدگاهی در انتظار بررسی نیست

en: No provider was found to generate a static map image.
fa: هیچ  ارائه دهنده  ای  برای ایجاد یک تصویر  ایستا یافت نشد.

en: Non-English Characters
fa: کارکترهای غیرانگلیسی

en: Not yet sent.
fa: هنوز ارسال نشده.

en: Note: After enabling this feature, you will be logged out and you will have to log back in. This is to prevent possible cookie conflicts that could make it more difficult to get in otherwise.
fa: توجه: پس از فعال کردن این ویژگی، شما از سیستم خارج خواهید شد و مجبور خواهید شد که وارد سیستم شوید. این برای جلوگیری از اختلافات مربوط به کوکی ها است که می تواند در غیر این صورت مشکل ساز شود.

en: Note: The output is limited to alphanumeric characters, underscore (_) and dash (-). Special characters such as "." and "/" are not allowed and will be converted in the same manner as a post title. Please review your selection before logging out.
fa: توجه: خروجی به کاراکترهای الفبایی، زیر خط دار (_) و خط تیره (-) محدود می شود. کاراکترهای ویژه مانند "." و "/" مجاز نیستند و همانند یک عنوان پست تبدیل می شوند. قبل از خروج، لطفا انتخاب خود را بررسی کنید.

en: Note: The use of this tool requires quite a bit of system memory which may be more than some hosts can handle. If you back your database up you can't do any permanent damage but without a proper backup you risk breaking your site and having to perform a rather difficult fix.
fa: توجه: استفاده از این ابزار نیاز به مقدار زیادی حافظه سیستم دارد که ممکن است بیشتر از برخی از میزبانها باشد. اگر شما پایگاه خود را بازگردانید، نمی توانید آسیب دائمی را مرتکب شوید، اما بدون تهیه پشتیبان مناسب شما خطر خرابی سایت خود را دارید و نیاز به انجام یک تعمیر دشوار است.

en: Note: These settings are listed as advanced because they block common forms of attacks but they can also block legitimate plugins and themes that rely on the same techniques. When activating the settings below, we recommend enabling them one by one to test that everything on your site is still working as expected.
fa: توجه: این تنظیمات به عنوان پیشرفته ذکر شده اند، زیرا آنها بلوک های متداول حملات را مسدود می کنند، اما می توانند پلاگین های قانونی و قالب هایی را که با تکنیک های مشابه تکیه می کنند، مسدود کنند. هنگام فعال کردن تنظیمات زیر، توصیه می کنیم آنها را یک به یک تست کنید که همه چیز در سایت شما همچنان در حال اجرا بماند.

en: Note: You cannot ban yourself.
fa: یادداشت: نمی توانید خود را مسدود کنید.

en: Notice
fa: نکته

en: Notice not found.
fa: اخطار یافت نشد.

en: Notices (%s)
fa: نکات (%s)

en: Notification
fa: اعلان

en: Notification Center
fa: مرکز اعلانات

en: Notification Center Errors
fa: خطاهای مرکز آگاه‌سازی

en: Notification sent.
fa: اعلان ارسال شد.

en: Notifications
fa: اعلانات

en: Number of items per page:
fa: تعداد موارد در هر صفحه:

en: OK
fa: تایید

en: Off
fa: خاموش

en: One Time
fa: یک‌بار

en: One of the best ways to protect yourself from an attack is to have access to a database backup of your site. If something goes wrong, you can get your site back by restoring the database from a backup and replacing the files with fresh ones. Use the button below to create a backup of your database for this purpose. You can also schedule automated backups and download or delete previous backups.
fa: یکی از بهترین راه های محافظت از خود در برابر حمله، دسترسی به پایگاه داده پشتیبان سایت شماست. اگر چیزی به اشتباه برسد، می توانید سایت خود را با بازگرداندن پایگاه داده از یک پشتیبان و جایگزین کردن فایل ها با موارد تازه دریافت کنید. برای ایجاد یک پشتیبان از پایگاه داده خود برای این منظور از دکمه زیر استفاده کنید. شما همچنین می توانید پشتیبان گیری خودکار را برنامه ریزی کنید و پشتیبان گیری های قبلی را بارگیری یا حذف کنید.

en: Other
fa: سایر

en: Override End
fa: پایان لغو

en: Override Type
fa: نوع لغو

en: PHP in Plugins
fa: PHP در افزونه

en: PHP in Themes
fa: PHP در قالب

en: PHP in Uploads
fa: PHP در بارگذاری

en: Pagination
fa: شمارنده صفحه

en: Password Requirements
fa: ضروریات کلمه عبور

en: Path to Log Files
fa: مسیر به پرونده‌های گزارش

en: Payload:<pre>%s</pre>
fa: محموله:<pre>%s</pre>

en: Per Content
fa: هر محتوا

en: Permanently
fa: دائمی

en: Permissions for the directory %s could not be read as the directory could not be found.
fa: دسترسی‌ها برای پوشه %s نمی تواند به عنوان پوشه خوانده شود نمی تواند یافت شود.

en: Permissions for the directory %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: دسترسی‌ها برای پوشه %s نمی تواند خوانده شود وقتی تابع fileperms() غیرفعال ست. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: Permissions for the file %s could not be read as the file could not be found.
fa: دسترسی برای این پرونده %s نمی تواند خوانده شود وقتی پرونده نمی تواند یافت شود.

en: Permissions for the file %s could not be read as the fileperms() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: دسترسی‌ها برای پرونده %s نمی تواند خوانده شود تا زمانی که تابع fileperms() غیرفعال است. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: Please enter your new password.
fa: لطفا رمزعبور جدید را وارد کنید.

en: Please note that according to your <a href="%s">WordPress Timezone settings</a> your current time is:
fa: لطفا توجه داشته باشید که با توجه به <a href="%s">تنظیمات منطقه زمانی شما</a> زمان شما هست:

en: Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
fa: لطفا برای کپی Ctrl/Cmd+C استفاده کنید.

en: Plugin Update Notifications
fa: اعلانات بروزرسانی افزونه

en: Possible Malware, Scanner Experiencing Issues
fa: بدافزار احتمالی ، مشکل در زمینه اسکنر

en: Powered by WordPress
fa: قدرت گرفته از وردپرس

en: Preparing...
fa: آماده كردن...

en: Press the button below to create a database backup using the saved settings.
fa: دکمه زیر را فشار دهید تا یک پشتیبان از پایگاه داده با استفاده از تنظیمات ذخیره شده ایجاد شود.

en: Press the button below to scan your site's files for changes. Note that if changes are found this will take you to the logs page for details.
fa: دکمه زیر را فشار دهید تا فایل های سایت شما را برای تغییرات اسکن کند. توجه داشته باشید که اگر تغییرات یافت شود، شما را برای جزئیات بیشتر به صفحه گزارشات منتقل خواهد کرد.

en: Prevent public access to readme.html, readme.txt, wp-config.php, install.php, wp-includes, and .htaccess. These files can give away important information on your site and serve no purpose to the public once WordPress has been successfully installed.
fa: جلوگیری از دسترسی عمومی به readme.html، readme.txt، wp-config.php، install.php، wp-includes و .htaccess. این فایل ها می توانند اطلاعات مهمی را در سایت شما به اشتراک بگذارند و هنگامی که وردپرس با موفقیت نصب شد، نباید بطور عمومی برای همه دردسترس باشد.

en: Prevents error messages from being displayed to a user upon a failed login attempt.
fa: جلوگیری از نمایش پیغام خطا به کاربر پس از ورود ناموفق به سیستم.

en: Prevents scripts and users from being able to write to the wp-config.php file and .htaccess file. Note that in the case of this and many plugins this can be overcome however it still does make the files more secure. Turning this on will set the UNIX file permissions to 0444 on these files and turning it off will set the permissions to 0664.
fa: مانع اسکریپت ها و کاربران از توانایی ارسال نوشتن روی فایل wp-config.php و .htaccess می شود. توجه داشته باشید که در مورد این و بسیاری از پلاگین ها این را می توان برطرف کرد، با این حال هنوز فایل ها را امن تر می کند. روشن کردن این بر روی مجوزهای پرونده یونیکس به 0444 بر روی این فایل ها تنظیم می شود و خاموش شدن مجوز ها را به 0664 تنظیم می کند.

en: Prevents users from seeing a list of files in a directory when no index file is present.
fa: هنگامی که هیچ فایل index وجود ندارد، کاربران از مشاهده یک لیست از فایل ها در یک پوشه جلوگیری می کند.

en: Previous page
fa: برگه قبلی

en: Private, ticketed support
fa: خصوصی،تیکت پشتیبانی

en: Privilege Escalation
fa: افزایش امتیاز

en: Pro
fa: پیشرفته

en: Pro customers can contact <a href="%s">iThemes Helpdesk</a> for help. Our support team answers questions Monday – Friday, 8am – 5pm (CST).
fa: مشتریان نسخه پولی می توانند با بخش <a href="%s">iThemes Helpdesk</a> برای کمک تماس بگیرند.تیم پشتیبانی ما در روزهای دوشنبه - جمعه ساعت 8 صبح-5بعدظهر پاسخگو است.

en: Process
fa: پردازش

en: Process (%s)
fa: پردازش (%s)

en: Protect Against Tabnapping
fa: محافظت در مقابل Tabnapping

en: Protect System Files
fa: پرونده‌های سیستمی محافظت شده

en: Protect System Files - Security > Settings > System Tweaks > System Files
fa: پرونده‌های سیستمی محافظت شده - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > پرونده‌های سیستمی

en: Protect your site against attackers that try to randomly guess login details to your site.
fa: سایت خود را در برابر مهاجمین محافظت کنید که سعی می کنند به صورت تصادفی جزئیات ورود به سایت شما را حدس بزنند.

en: Protect your site from bots by verifying that the person submitting comments or logging in is indeed human.
fa: سایت خود را از رباتها محافظت کنید و با تایید اینکه شخصی که نظر خود را ارسال کرده یا وارد سیستم شده است، واقعا انسان است.

en: Protect your site when outdated software is not updated quickly enough.
fa: حفاظت از سایت خود را زمانی که ابزارهای قدیمی به سرعت به اندازه کافی بروزرسانی نمی شود.

en: Protect your site with automated malware scans. When this feature is enabled, the site will be automatically scanned each day. If a problem is found, an email is sent to select users.
fa: محافظت از سایت شما با اسکن بدافزار خودکار. وقتی این قابلیت فعال باشد، سایت بطور خودکار روزانه اسکن می شود. اگر مشکلی یافت شود، ایمیل به کاربران ارسال می شود.

en: Proxy Detection
fa: تشخیص پروکسی

en: Proxy Header
fa: سربرگ پروکسی

en: Quick ban IP. Will be updated on next formal rules save.
fa: مسدودسازی سریع IP. در بروزرسانی بعدی قوانین ذخیره می شود.

en: REST API
fa: بازنشانی API

en: REST API Authentication
fa: احراز هویت REST API

en: Raw Details
fa: جزئیات خام

en: Read iThemes Security documentation and Frequently Asked Questions on <a href="%s">the Codex</a>.
fa: بخوانید مستندات و سوالات و پاسخ های افزونه را در <a href="%s">the Codex</a>.

en: Read the latest in WordPress Security news, tips, and updates on <a href="%s">iThemes Blog</a>.
fa: بخوانید آخرین اخبار امنیتی وردپرس،نکات و بروزرسانی‌ها در <a href="%s">iThemes Blog</a>.

en: Reason
fa: دلیل

en: Receive Email Updates
fa: دریافت ایمیل بروزرسانی

en: Receive email updates about WordPress Security and marketing news from iThemes.
fa: اخبار مربوط به امنیت وردپرس و اخبار بازاریابی را از iThemes دریافت کنید.

en: Receive email updates about WordPress Security and marketing news from iThemes: %1$s
fa: اخبار مربوط به امنیت وردپرس و اخبار بازاریابی را از iThemes دریافت کنید:%1$s

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Recipients for this email.
fa: گیرندگان این ایمیل.

en: Recovery Failed: First Loop
fa: بازیابی شکست خورد: اولین چرخه

en: Recovery Failed: No Step
fa: بازیابی شکست خورد: بدون مرحله

en: Recovery Failed: Retry Limit
fa: بازیابی شکست خورد: تلاش محدود

en: Recovery Scheduled
fa: برنامه ریزی بازیابی

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS
fa: تغییر مسیر همه برگه‌های HTTP به HTTPS

en: Redirect All HTTP Page Requests to HTTPS - Security > Settings > Secure Socket Layers (SSL) > SSL for Dashboard
fa: تمام درخواست های برگه های HTTP به HTTPS ریدایرکت کنید در امنیت > تنظیمات > لایه‌های سوکت امن (SSL) > SSL برای پیشخوان

en: Redirect Location: %s
fa: تغییر مسیر: %s

en: Redirect users to a custom location on your site, instead of throwing a 403 (forbidden) error.
fa: تغییر مسیر کاربران به مکانی سفارشی در سایت. بجای نمایش خطای 403 (ممنوع).

en: Redirection Slug
fa: Slug تغییر مسیر

en: Reduce Comment Spam
fa: کاهش دیدگاه های اسپم

en: Reduce Comment Spam - Security > Settings > WordPress Tweaks > Comment Spam
fa: کاهش اسپم دیدگاه - امنیت > تنظیمات > ترفندهای سیستم > اسپم دیدگاه

en: Refresh Page
fa: بارگذاری مجدد صفحه

en: Register Slug
fa: نامک ثبت‌نام

en: Registration URL: %s
fa: آدرس نام نویسی: %s

en: Relative Path
fa: مسیر نسبی

en: Release Selected Lockouts
fa: آزادسازی قفل‌های انتخاب شده

en: Release lockouts from the Active Lockouts section of the settings page.
fa: بازکردن قفل از قفل‌های فعال در برگه تنظیمات.

en: Release the permanent host ban from Ban Hosts list in the Banned Users section of the settings page.
fa: ممنوعیت میزبان دائمی را از لیست میزبان Ban در بخش کاربران ممنوع در صفحه تنظیمات باز کنید.

en: Reload File Permissions Details
fa: بارگذاری مجدد جزئیات مجوز پرونده

en: Remember, some of these settings might conflict with other plugins or themes, so test your site after enabling each setting.
fa: به یاد داشته باشید برخی از این تنظیمات ممکن است برای پلاگین ها یا قالب ها اختلال ایجاد کنند ، بنابراین پس از فعال کردن هر تنظیم، سایت خود را آزمایش کنید.

en: Remind Me Later
fa: بعدا به من یادآوری کن

en: Remove File Writing Permissions
fa: حذف مجوز نوشتن پرونده

en: Remove the RSD (Really Simple Discovery) header.
fa: حذف RSD (Really Simple Discovery) سربرگ.

en: Remove the Windows Live Writer header.
fa: حذف Windows Live Writer header.

en: Removed
fa: حذف شده

en: Removed Files
fa: پرونده‌های حذف شده

en: Removes the RSD (Really Simple Discovery) header. If you don't integrate your blog with external XML-RPC services such as Flickr then the "RSD" function is pretty much useless to you.
fa: حذف RSD از سربرگ. اگر بلاگ شما از سرویس خارجی XML-RPC مانند فلیکر استفاده نمی کند پس RSD نیاز نیست فعال باشد.

en: Request Expired. Please refresh and try again.
fa: درخواست شما منقضی شده است لطفاًمجدد درخواست دهید.

en: Request Methods
fa: روش‌های درخواست

en: Requested suspicious URL
fa: درخواست URL مشکوک

en: Require SSL
fa: نیازمند SSL

en: Requirement Settings
fa: تنظیمات مورد نیاز

en: Rescheduling
fa: زمانبندی مجدد

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Reset API Key
fa: بازنشانی کلید API

en: Resetting...
fa: بازنشانی کردن...

en: Restore Default Location
fa: بازیابی مکان پیشفرض

en: Restore Default Log File Path
fa: بازیابی مسیر پیشفرض پرونده گزارش

en: Restricted Access (recommended)
fa: دسترسی محدود (توصیه می شود)

en: Result
fa: نتیجه

en: Results
fa: نتایج

en: Results of previous scans can be found on the <a href="%s">logs page</a>.
fa: نتیجه اسکن بدافزار در اسکن قبلی را می توانید در <a href="%s">برگه گزارشات</a> مشاهده کنید.

en: Run
fa: اجرا

en: Run Secure Site Again
fa: اجرای دوباره سایت امن

en: Run a Security Check ✓
fa: بررسی امنیت ✓

en: SSL
fa: پروتکل SSL

en: SSL for Dashboard
fa: SSL برای داشبورد

en: SSL is an important feature for every site. It protects user accounts from being compromised, protects the content from modifications by ISPs and attackers, protects potentially-sensitive information submitted to the site from <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_analyzer">network sniffing</a>, could speed up performance of your site (depending on server configuration), and could improve your site's <a href="https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html">search engine rankings</a>.
fa: SSL یک ویژگی مهم برای هر سایت است. این محافظت از حساب های کاربری از آسیب رساندن، محافظت از محتوای از اصلاحات توسط ISP ها و مهاجمان، محافظت از اطلاعات بالقوه حساس ارائه شده به سایت از<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_analyzer"> sniffing شبکه</a>، با توجه به پیکربندی سایت می تواند عملکرد سایت شما را افطایش دهد، و می تواند سئوی سایت شما را بهبود بخشد<a href="https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html">search engine rankings</a>.

en: Save
fa: ذخیره

en: Save Locally Only
fa: فقط ذخیره محلی

en: Save Locally and Email
fa: ذخیره محلی و ایمیل

en: Save Settings
fa: ذخیره تغییرات

en: Scan
fa: اسکن

en: Scan Cancelled by %s
fa: اسکن لغو شد توسط %s

en: Scan Details
fa: جزئیات اسکن

en: Scan Failed
fa: اسکن شکست خورد

en: Scan Failed: Site Error
fa: اسکن شکست خورد: خطای سایت

en: Scan Failed: Sucuri Error
fa: اسکن شکست خورد: خطای Sucuri

en: Scan Files Now
fa: اسکن پرونده الان

en: Scan Homepage for Malware
fa: اسکن صفحه اصلی برای بدافزار

en: Scan Performance
fa: عملکرد اسکن

en: Scan Summary
fa: خلاصه اسکن

en: Scan in Progress
fa: اسکن در حال انجام

en: Scanning admin files...
fa: اسکن پرونده‌های مدیر...

en: Scanning content files...
fa: اسکن پرونده‌های محتوا...

en: Scanning files...
fa: اسکن پرونده‌ها...

en: Scanning includes files...
fa: اسکن پرونده‌های includes...

en: Scanning media files...
fa: اسکن پرونده‌های چندرسانه ای...

en: Scanning plugin files...
fa: اسکن پرونده افزونه...

en: Scanning theme files...
fa: اسکن پرونده قالب...

en: Scanning...
fa: درحال اسکن...

en: Schedule
fa: برنامه زمان‌بندی

en: Schedule Database Backups
fa: برنامه زمان‌بندی پشتیبان‌گیری پایگاه داده

en: Scheduled malware scanning
fa: برنامه زمان‌بندی اسکن بدافزار

en: Scheduler
fa: برنامه ریز

en: Scheduler reset.
fa: بازنشانی برنامه ریز.

en: Search
fa: جستجو

en: Search Modules
fa: جستجوی ماژول‌ها

en: Securing Site...
fa: ایمنی سایت...

en: Security
fa: امنیت

en: Security Admin Messages
fa: پیام‌های امنیتی مدیر

en: Security Check
fa: بررسی امنیت

en: Security Digest
fa: خلاصه امنیت

en: Security Logs
fa: گزارش امنیتی

en: Security Resources
fa: منابع امنیت

en: Security error!
fa: خطای امنیت!

en: Security warning in the URL
fa: هشدار امنیتی در URL

en: Select "Yes" and save the settings to change the database table prefix.
fa: انتخاب کنید "بله" و تنظیمات را برای تغییر پیشوند پایگاه داده ذخیره کنید.

en: Select "Yes" and save the settings to undo the content directory change.
fa: انتخاب کنید "بله" و تنظیمات را ذخیره کنید برای بازگردانی تغییر پوشه محتوا.

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select Role for Strong Passwords
fa: انتخاب نقش برای قدرت کلمه عبور

en: Select Users
fa: انتخاب کاربران…

en: Select bulk action
fa: انتخاب کار دسته‌جمعی

en: Select the type of restriction you would like to enable.
fa: نوع محدودیتی را که میخواهید فعال کنید را انتخاب کنید.

en: Select what we should do with your backup file. You can have it emailed to you, saved locally or both.
fa: انتخاب آنچه که ما باید با فایل پشتیبان خود انجام دهیم. شما می توانید آن را به خود ایمیل فرستاده، ذخیره شده به صورت محلی و یا هر دو.

en: Select which users should be emailed.
fa: انتخاب کنید به کدام کاربر باید ایمیل ارسال شود.

en: Send an email with a Magic Link that bypasses a username lockout.
fa: ارسال ایمیل با لینک جادویی که از نام‌کاربری قفل شده عبور می کند.

en: Sending %s
fa: در حال ارسال %s

en: Sending %s Failed
fa: ارسال %s شکست خورد

en: Sending Notification
fa: ارسال اعلان

en: Sending Notification Failed
fa: ارسال اعلان شکست خورد

en: Server Config Rules
fa: قوانین پیکربندی سرور

en: Server IPs
fa: آی پی‌های سرور

en: Session expired.
fa: نشست منقضی شد.

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Settings Import and Export
fa: درون‌ریزی و برون‌بری تنظیمات

en: Settings saved successfully for %1$s.
fa: تنظیمات با موفقیت برای %1$s ذخیره شد.

en: Show All Entries
fa: نمایش همه ورودی ها

en: Show Debug entries.
fa: نمایش نوشته های اشکال زدایی.

en: Show Details
fa: نمایش جزئیات

en: Show Error Codes
fa: نمایش خطای کدها

en: Show Process entries.
fa: نمایش نوشته های فرآیند.

en: Show Raw Details
fa: نمایش جزئیات خام

en: Show all entries, including ones that were previously hidden.
fa: نمایش همه ورودی‌ها، شامل اون‌هایی که قبلا مخفی بودند.

en: Show more details
fa: نمایش جزییات بیشتر

en: Show only entries for this %s
fa: نمایش‌های تنها برای این روز %s

en: Show only entries for this day
fa: نمایش‌های تنها برای این روز

en: Silent
fa: سکوت

en: Since you are using the free version of iThemes Security from WordPress.org, you can get free support from the WordPress community.
fa: از آنجا که شما از نسخه رایگان iThemes Security از WordPress.org استفاده می کنید، می توانید از انجمن وردپرس پشتیبانی رایگان دریافت کنید.

en: Site Database Backup for %s
fa: پشتیبان گیری پایگاه داده سایت برای %s

en: Site Lockout Notification
fa: اعلان قفل کردن سایت

en: Site Lockouts
fa: قفل کردن سایت

en: Site Users
fa: کاربران سایت

en: Site on Blacklist
fa: سایت در لیست سیاه

en: Site: %s
fa: سایت: %s

en: Skipping Recovery
fa: پریدن بازیابی

en: Skipping Recovery: No Lock
fa: پردین از بازیابی: بدون قفل

en: Some features and settings are recommended for every site to run. This tool will ensure that your site is using these recommendations.
fa: برخی از ویژگی ها و تنظیمات برای هر سایت برای اجرا توصیه می شود. این ابزار اطمینان حاصل خواهد کرد که سایت شما از این توصیه ها استفاده می کند.

en: Some plugins can create log files in your database. While these logs might be handy for some functions, they can also take up a lot of space and, in some cases, even make backing up your database almost impossible. Select log tables above to exclude their data from the backup. Note: The table itself will be backed up, but not the data in the table.
fa: برخی از افزونه ها می توانند فایل های log را در پایگاه داده خود ایجاد کنند. در حالی که این سیاههها ممکن است مفید باشد برای برخی از توابع، آنها همچنین می توانند فضای بسیار زیادی را ببرند و در برخی موارد حتی پایگاه داده خود را تقریبا غیرممکن می کنند. برای حذف داده های خود از نسخه پشتیبان تهیه شده را انتخاب کنید. توجه: جدول خود را پشتیبان گیری می کند، اما داده های موجود در جدول.

en: Sorry, this request has expired. Please log in again.
fa: متاسفیم، این درخواست منقضی شده است. لطفا مجدد وارد شوید.

en: Specified when sending
fa: مشخص شده در هنگام ارسال

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Start Time
fa: زمان شروع

en: Start Timestamp
fa: برچسب زمانی شروع

en: Status
fa: وضعیت

en: Strength indicator
fa: شاخص قدرت

en: Strong Password Enforcement
fa: تقویت امنیت رمزعبور

en: Strong Passwords
fa: استواری گذراژه ها

en: Subject
fa: عنوان

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Subscriber Capabilities
fa: امکانات مشترک

en: Successfully removed the selected lockout. | Successfully remove the selected lockouts.
fa[0]: قفل‌های انتخاب شده با موفقیت آزاد شدند.

en: Suggested text:
fa: متن پیشنهادی:

en: Suggestion
fa: پیشنهادی

en: Super Admin
fa: مدیرکل

en: Supply a new directory name and save the settings to change the location of the <code>wp-content</code> directory. You may need to log in again after performing this operation.
fa: یک نام پوشه جدید انتخاب کنید و تنظیمات را برای تغییر موقعیت مکانی پوشه <code>wp-content</code>ذخیره کنید.ممکن است مجدد نیاز به وارد شدن به پیشخوان پیدا کنید.

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Suspicious Query Strings
fa: رشته های Query مشکوک

en: System Files
fa: پرونده‌های سیستمی

en: System Info
fa: اطلاعات سیستم

en: System Info Summary
fa: خلاصه اطلاعات سیستم

en: System Tweaks
fa: ترفندهای سیستم

en: Tables for Backup
fa: جداول برای پشتیبان‌گیری

en: Tables with data that does not need to be backed up
fa: جداول با داده که نیاز ندارد پشتیبانگیری شود

en: Take the guesswork out of WordPress security. iThemes Security offers 30+ ways to lock down WordPress in an easy-to-use WordPress security plugin.
fa: افزایش امنیت سایت با افزونه iThemes Security که با بیش از 30 راه مختلف سایت شما را در برابر نفوذ ایمن می کند.

en: The "Write to Files" setting is disabled in Global Settings. In order to use this feature, you must enable the "Write to Files" setting.
fa: این "قابلیت نوشتن پرونده" غیرفعال است در تنظیمات کلی. برای استفاده از این قابلیت باید تنظیمات "قابلیت نوشتن پرونده" را فعال کنید.

en: The "Write to Files" setting is disabled. Manual configuration for the <code>%s</code> file can be found on the Security > Settings page in the Advanced section.
fa: تنظیمات "نوشتن در پرونده" غیرفعال است.پیشکربندی دستی برای پرونده <code>%s</code> می توانید پیدا کنید در امنیت > برگه تنظیمات در بخش پیشرفته.

en: The %1$s and %2$s cannot be the same.
fa: نمی تواند این %1$s و %2$s مانند هم باشد.

en: The %1$s and %2$s must be before the %3$s and %4$s.
fa: این %1$s و %2$s باید قبل از %3$s و %4$s باشد.

en: The %1$s and %2$s settings restrict the current time and would result in locking you out immediately. Please select a %1$s and %2$s that does not restrict the current time.
fa: تنظیمات %1$s و %2$s زمان فعلی را محدود می کنند و بلافاصله شما را قفل می کنند. لطفا یک %1$s و %2$s را انتخاب کنید که زمان فعلی را محدود نمی کند.

en: The %1$s and %2$s values resulted in a date and time of <code>%3$s</code>, which was unable to be processed properly. This could be an issue with PHP or a server configuration issue.
fa: مقادیر %1$s و %2$s به تاریخ و زمان <code>%3$s</code> منجر شد که قادر به پردازش درست نبود. این می تواند یک مشکل با PHP یا یک مشکل پیکربندی سرور باشد.

en: The %1$s email list must be a string with each entry separated by a new line.
fa: مقدار %1$s لیست ایمیل باید یک رشته با هر ورودی باشد که توسط یک خط جدید جدا شده است.

en: The %1$s value cannot be empty.
fa: مقدار این %1$s نمی تواند خالی باشد.

en: The %1$s value is not a valid username.
fa: مقدار این %1$s نام‌کاربری معتبر نیست.

en: The %1$s value must be a number.
fa: این %1$s مقدار باید عدد باشد.

en: The %1$s value must be a positive integer.
fa: مقدار این %1$s باید عدد صحیح مثبت باشد.

en: The %1$s value must be a string with each entry separated by a new line.
fa: مقدار %1$s باید یک رشته با هر ورودی است که توسط یک خط جدید جدا شده است.

en: The %1$s value must be a string.
fa: مقدار این %1$s باید رشته باشد.

en: The %1$s value must be a valid date in the format of YYYY-MM-DD.
fa: مقدار این %1$s باید فرمت تاریخ معتبر YYYY-MM-DD باشد.

en: The %1$s value must be a valid date.
fa: مقدار این %1$s باید تاریخ معتبر باشد.

en: The %1$s value must be a valid email address.
fa: مقدار این %1$s باید ایمیل معتبر باشد.

en: The %1$s value must be an integer.
fa: مقدار این %1$s باید عدد صحیح باشد.

en: The %1$sDatabase Backup%2$s module will send a copy of any backups to the email addresses listed below.
fa: ماژول %1$sپشتیبان پایگاه داده%2$s به لیست ایمیل‌های زیرنسخه ای را ارسال می کند.

en: The %1$sFile Change Detection%2$s module will email a file scan report after changes have been detected.
fa: ماژول %1$sتشخیص تغییر پرونده%2$s گزارش اسکن بعد از تشخیص تغییر را به ایمیل ارسال می کند.

en: The %s module is a Core module and cannot be activated or deactivated.
fa: ماژول %s یک ماژول هسته ای است و نمی توان آن را فعال یا غیرفعال کرد.

en: The <a href="%1$s">WordPress REST API</a> is part of WordPress and provides developers with new ways to manage WordPress. By default, it could give public access to information that you believe is private on your site. For more details, see our post about the WordPress REST API <a href="%1$s">here</a>.
fa: این <a href="%1$s">WordPress REST API</a>بخشی از وردپرس است و توسعه دهندگان را با راه های جدید برای مدیریت وردپرس فراهم می کند.به طور پیشفرض، این میتواند دسترسی عمومی به اطلاعاتی داشته باشد که به نظر شما در سایت شما خصوصی است. برای اطلاعات بیشتر، پست ما در مورد وردپرس REST API را در <a href="%1$s">اینجا</a>ببینید.

en: The <code>wp-content</code> directory is available at <code>%s</code>.
fa: این <code>wp-content</code> پوشه دردسترس است در <code>%s</code>.

en: The Grade Report feature can help you identify vulnerabilities on the site. Visit the Notification Center to select which users receive emails from this feature.
fa: این ویژگی "گزارش رتبه بندی" می تواند به شناسایی آسیب پذیری های سایت کمک کند. به مرکز اطلاع رسانی مراجعه کنید تا بتوانید انتخاب کنید که کاربران از این ویژگی برای دریافت ایمیل در آینده  استفاده کنند.

en: The Hide Backend feature is now active. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
fa: مخفی کردن پشت کار اکنون فعال است. آدرس جدید ورود شما <strong><code>%1$s</code></strong> می باشد.سیستم یادآوری هم یک نسخه از این اعلان را به ایمیلی که در بخش مکرز اعلانات افزونه نوشته اید ارسال کرده است.

en: The Hide Backend feature is now active. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. Please note this may be different than what you sent as the URL was sanitized to meet various requirements. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
fa: مخفی کردن پشت کار اکنون فعال است. آدرس جدید ورود شما <strong><code>%1$s</code></strong> می باشد.لطفا توجه داشته باشید که این ممکن است متفاوت از آنچه شما ارسال کردید به عنوان نشانی اینترنتی برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.سیستم یادآوری هم یک نسخه از این اعلان را به ایمیلی که در بخش مکرز اعلانات افزونه نوشته اید ارسال کرده است.

en: The Hide Backend feature is now disabled. Your new login URL is <strong><code>%1$s</code></strong>. A reminder has also been sent to the notification email addresses set in iThemes Security's Notification Center.
fa: مخفی کردن پشت کار اکنون غیرفعال شد. آدرس جدید ورود شما <strong><code>%1$s</code></strong> می باشد.سیستم یادآوری هم یک نسخه از این اعلان را به ایمیلی که در بخش مکرز اعلانات افزونه نوشته اید ارسال کرده است.

en: The ITSEC_DISABLE_MODULES define is set. All iThemes Security protections are disabled. Please make the necessary settings changes and remove the define as quickly as possible.
fa: این ITSEC_DISABLE_MODULES تنظیم تعریف شد. همه تنظیمات امنیتی غیرفعال شد.لطفا تغییرات تنظیمات لازم را انجام دهید و تعریف را با بیشترین سرعت ممکن حذف کنید.

en: The Login Slug cannot be "%1$s" as WordPress uses that slug.
fa: نامک صفحه ورود نمی تواند "%1$s" باشد که توسط نامک وردپرس استفاده می شود.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts and file change detection scans.
fa: خلاصه امنیت تعداد ایمیل های ارسال شده را کاهش می دهد، بنابراین شما می توانید خلاصه ای از قفل ها و اسکن های تشخیص تغییر فایل را دریافت کنید.

en: The Security Digest reduces the number of emails sent so you can receive a summary of lockouts, file change detection scans, and privilege escalations.
fa: خلاصه امنیت تعداد ایمیل های ارسال شده را کاهش می دهد، بنابراین شما می توانید خلاصه ای از قفل ها، اسکن های تشخیص تغییر فایل و افزایش تعهد دریافت کنید.

en: The URL to your website.
fa: آدرس به سایت شما.

en: The WordPress Site Title. Can be changed under Settings -> General -> Site Title
fa: عنوان سایت. می تواند تغییر کند در مسیر تنظیمات -> عمومی -> عنوان سایت

en: The WordPress salts were successfully regenerated.
fa: WordPress salts با موفقیت مجدد تولید شد.

en: The backup request returned an unexpected response. It returned a response of type <code>%1$s</code>.
fa: درخواست پشتیبان پاسخ غیر منتظره را به دست آورد. پاسخی از نوع <code>%1$s</code> را ارسال کرد.

en: The content directory cannot be changed to a blank directory name.
fa: پوشه محتوا را نمی توان به نام پوشه خالی تغییر داد.

en: The content directory was changed by something other than iThemes Security. No further actions are available on this page.
fa: پوشه محتوا توسط چیزی غیر از iThemes Security تغییر یافت. هیچ اقدام دیگری در این صفحه موجود نیست.

en: The content directory was successfully changed back to <code>%1$s</code>.
fa: پوشه محتوا با موفقیت تغییر یافت بازگشت به <code>%1$s</code>.

en: The content directory was successfully changed to <code>%1$s</code>.
fa: پوشه محتوا با موفقیت تغییر یافت به <code>%1$s</code>.

en: The data validator for %1$s is missing. Data for the module cannot be saved without the validator. This error could indicate a bad install of iThemes Security. Please remove the plugin and reinstall it. If this message persists, please contact support and send them this error message.
fa: اعتبار سنج داده برای %1$s گم شده است داده های ماژول را نمی توان بدون اعتبار سنج ذخیره کرد. این خطا می تواند یک نصب بد iThemes Security را نشان دهد. لطفا افزونه را حذف کنید و مجددا آن را نصب کنید. اگر این پیام همچنان ادامه دارد، لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید و این پیام خطا را برای آنها ارسال کنید.

en: The database table prefix was successfully changed to <code>%1$s</code>.
fa: پیشوند پایگاه داده با موفقیت به <code>%1$s</code> تغییر یافت.

en: The direction argument must be either "add", "clear", or "remove".
fa: آرگومان مسیر باید "add", "clear", یا "remove" باشد.

en: The directory %s could not be created as a file with that name already exists.
fa: پوشه %s نمی تواند ایجاد شود با نامی که اکنون موجود است.

en: The directory %s could not be created as an existing parent directory could not be found.
fa: پوشه %s نمی تواند ایجاد شود بعنوان پوشه موجود والد که نمی تواند یافت شود.

en: The directory %s could not be created as the mkdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: پوشه %s نمی تواند ایجاد شود بخاطر فعال نبودن تابع mkdir(). این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: The directory %s could not be created due to an unknown error. This could be due to a permissions issue.
fa: پوشه %s نمی تواند ایجاد شود وقتی خطای ناشناخته ای رخ داده است. ممکن است به دلیل مشکلات دسترسی باشد.

en: The directory %s could not be protected from file listing as the directory does not exist.
fa: پوشه %s نمی تواند از لیست شدن پرونده ها پوشه‌ها محافظت شود زیرا وجود ندارد.

en: The directory %s could not be removed as the rmdir() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: پوشه %s نمی تواند حذف شود وقتی تابع rmdir() غیرفعال است. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: The directory supplied in %1$s is not writable. Please select a directory that can be written to.
fa: فهرست موجود در %1$s قابل نوشتن نیست.لطفا دایرکتوری را انتخاب کنید که می تواند به درآن نوشته شود.

en: The download_url() function was not found.
fa: تابع download_url() پیدا نشد

en: The email address(es) this notification will be sent to. One address per line.
fa: آدرس ایمیلی که اعلانات به آن ارسال می شود. در هر خط یک ایمیل وارد کیند.

en: The email value is missing.
fa: مقدار ایمیل یافت نشد.

en: The file %1$s could not have its permissions updated as non-integer permissions were sent: (%2$s) %3$s
fa: پرونده %1$s دسترسی بروزرسانی ندارد به عنوان دسترسی غیرصحیح هرجا که ارسال شود: (%2$s) %3$s

en: The file %s could not be removed as the unlink() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: پرونده %s نمی تواند حذف شود تا زمانی که تابع unlink() غیرفعال است. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: The file %s could not have its permissions updated as the chmod() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: پرونده %s دسترسی بروزرسانی نیم تواند داشته باشد تا زمانی که تابع chmod() غیرفعال است. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: The file path supplied in %1$s cannot be used as it already exists but is not a file. Please supply a valid file path.
fa: مسیر فایل ارائه شده در %1$s نمی تواند مرود استفاده باشد وقتی درحال حاضر وجود دارد، اما یک فایل نیست. لطفا مسیر فایل معتبر را ارائه دهید.

en: The file path supplied in %1$s could not be created. Please supply a file path that can be written to.
fa: مسیر فایل ارائه شده در %1$s ایجاد نشد. لطفا مسیر فایل را که می تواند به آن نوشته شود، ارائه دهید.

en: The file path supplied in %1$s is not writable. Please supply a file path that can be written to.
fa: مسیر فایل ارائه شده در %1$s قابل نوشتن نیست. لطفا مسیر فایل را که می تواند در آن نوشته شود، ارائه دهید.

en: The file path supplied in %1$s was successfully created, but it cannot be updated. Please supply a file path that can be written to.
fa: مسیر فایل ارائه شده در %1$s با موفقیت ایجاد شد، اما نمی توان آن را به روز کرد. لطفا مسیر فایل را که می تواند به آن نوشته شود، ارائه دهید.

en: The following IP in %1$s is invalid: %2$l | The following IPs in %1$s are invalid: %2$l
fa[0]: IP زیر در %1$s نامعتبر است: %2$l

en: The following IP in %1$s is whitelisted and cannot be banned: %2$l | The following IPs in %1$s are whitelisted and cannot be banned: %2$l
fa[0]: IP زیر در %1$s لیست سفید است و نمی تواند مسدود شود: %2$l

en: The following email in %1$s is invalid: %2$l | The following emails in %1$s are invalid: %2$l
fa[0]: ایمیل زیر در %1$s نامعتبر است: %2$l

en: The following email recipients are deprecated. Please create new users for these email addresses or remove them.
fa: گیرندگان ایمیل زیر از بین می روند. لطفا کاربران جدید را برای این آدرس ایمیل ایجاد کنید یا آنها را حذف کنید.

en: The following entry in %1$s is invalid: %2$l | The following entries in %1$s are invalid: %2$l
fa[0]: ورودی زیر در %1$s نامعتبر است: %2$l

en: The following extension in %1$s is invalid: %2$l | The following extensions in %1$s are invalid: %2$l
fa[0]: این extension در %1$s نامعتبر است: %2$l

en: The following host in %1$s matches your current IP and cannot be banned: %2$s
fa: میزبان زیر در %1$s با IP فعلی شما منطبق است و نمی تواند ممنوع شود:%2$s

en: The following is a summary of security related activity on your site: %s
fa: در زیر خلاصه ای از فعالیت مرتبط با امنیت در سایت شما است: %s

en: The following rules need to be written to your <code>wp-config.php</code> file. Please make sure to keep the comments in place.
fa: قوانین زیر نیاز است که در پرونده <code>wp-config.php</code> نوشته شود. لطفا مطمئن شوید توضیحات کد در آنجا قرار دارد.

en: The following rules need to be written to your server's config file. Please make sure to keep the comments in place.
fa: قوانین زیر باید در پرونده پیکربندی سرور شما نوشته شود.لطفا مطمئن شوید توضیحات کد در همان خط قرار داشته باشد.

en: The following settings modify the behavior of many of the features offered by iThemes Security.
fa: تنظیمات زیر رفتار بسیاری از ویژگی های ارائه شده توسط افزونه را تغییر می دهد.

en: The ip argument is missing.
fa: نشانوند IP گم شده است.

en: The length of time a host or user will be banned from this site after hitting the limit of bad logins. The default setting of 15 minutes is recommended as increasing it could prevent attacking IP addresses from being added to the blacklist.
fa: مدت زمانی که یک میزبان یا کاربر پس از برخورد با محدودیتهای ورودی بد از این سایت ممنوع خواهد شد. تنظیم پیش فرض 15 دقیقه توصیه می شود زیرا افزایش آن می تواند مانع افزوده شدن آدرس های IP هایی که حمله می کنند به لیست سیاه شود.

en: The log entry migration failed. Reload the page to try again.
fa: گزارش ورود مهاجرت شکست خورد. مجدد برگه را بارگذاری نمائید.

en: The log file can be found at: <code>%s</code>
fa: پرونده گزارش می توانید بیابید در: <code>%s</code>

en: The login address for {{ $site_title }} has changed. The new login address is {{ $login_url }}. You will be unable to use the old login address.
fa: آدرس ورود برای {{ $site_title }} تغییر یافت. آدرس ورود جدید {{ $login_url }} است. با آدرس ورود قدیم نمی توانید وارد شوید.

en: The login url slug cannot be "login," "admin," "dashboard," or "wp-login.php" as these are use by default in WordPress.
fa: آدرس نامک صفحه ورود نمی تواند "login," "admin," "dashboard," یا "wp-login.php" باشد چون بصورت پیشفرض در وردپرس استفاده می شود.

en: The malware scanner requires Javascript in order to function. If Javascript is disabled in your browser, please enable it. If Javascript is not disabled, a script from another plugin, the theme, or a broken WordPress file is preventing the malware scanner's script from executing properly. Please try disabling other plugins to see if that resolves the issue.
fa: اسکنر بدافزار برای عملکرد صحیح نیازمند جاوااسکریپت است. اگر جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیر فعال باشد، لطفا آن را فعال کنید. اگر جاوا اسکریپت غیر فعال شده باشد، یک اسکریپت از افزونه دیگری، موضوع یا یک فایل وردپرس شکسته جلوگیری از صحت اجرای اسکریپت اسکنر بدافزار است. لطفا پلاگین های دیگر را غیرفعال کنید تا ببینند آیا مشکل حل می شود.

en: The message to display to a user when their IP has been flagged as bad by the iThemes network.
fa: پیامی که به کاربر نمایش داده می شود هنگامی که IP آن توسط iThemes نشانه گذاری شود.

en: The message to display to a user when their account has been locked out.
fa: پیامی که به کاربر نمایش داده می شود هنگامی که حساب کاربری اش قفل می شود.

en: The message to display when a computer (host) has been locked out.
fa: پیامی که نمایش داده می شود وقتی کامپیوتر (میزبان) قفل می شود.

en: The new directory name cannot be an absolute path. Please supply a path that is relative to <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>).
fa: نام پوشه جدید نمیتواند یک مسیر مطلق باشد. لطفا مسیری را که مربوط به آن <code>ABSPATH</code> (<code>%s</code>). است ارائه دهید.

en: The new directory name cannot be the same as the current directory name. Please supply a new directory name.
fa: نام پوشه جدید نمی تواند همانند نام پوشه کنونی باشد. لطفا یک نام پوشه جدید انتخاب کنید.

en: The new login link.
fa: پیوند جدید صفحه ورود.

en: The number of days between database backups.
fa: تعداد روزها مابین پشتیبان‌گیری پایگاه داده.

en: The number of lockouts per IP before the host is banned permanently from this site.
fa: تعداد قفل شدن به ازای هر IP قبل ازاینکه میزبان بطور کامل از این سایت مسدود شود.

en: The number of login attempts a user has before their host or computer is locked out of the system. Set to 0 to record bad login attempts without locking out the host.
fa: تعداد ورود به سیستم کاربر قبل از میزبان خود و یا کامپیوتر خارج از سیستم قفل می شود. برای ضبط تلاشهای ثبت نام بد بدون قفل کردن میزبان، 0 را تنظیم کنید.

en: The number of login attempts a user has before their username is locked out of the system. Note that this is different from hosts in case an attacker is using multiple computers. In addition, if they are using your login name you could be locked out yourself. Set to 0 to log bad login attempts per user without ever locking the user out (this is not recommended).
fa: تعداد ورود به سیستم کاربر قبل از ورود به سیستم خود از سیستم خارج می شود. توجه داشته باشید که این از میزبان ها متفاوت است در صورتی که مهاجم از چندین کامپیوتر استفاده می کند. علاوه بر این، اگر آنها از نام کاربری شما استفاده می کنند، می توانید از خودتان قفل شوید. برای وارد کردن تلاشهای ورود به سیستم برای هر کاربری بدون اینکه کاربر را مسدود کنید (0) توصیه نمی شود.

en: The number of minutes in which 404 errors should be remembered and counted towards lockouts.
fa: تعداد دقیقه هایی که 404 خطا باید به یاد بیاورند و به سمت قفل شمارش شوند.

en: The number of minutes in which bad logins should be remembered.
fa: تعداد دقایق که ورود بد باید به خاطر سپرده شود.

en: The numbers of errors (within the check period time frame) that will trigger a lockout. Set to zero (0) to record 404 errors without locking out users. This can be useful for troubleshooting content or other errors. The default is 20.
fa: تعداد خطاها (در دوره زمانبندی چک) که باعث قفل شدن می شود. تنظیم صفر (0) برای ضبط 404 خطا بدون قفل کردن کاربران. این می تواند برای عیب یابی محتوا یا خطاهای دیگر مفید باشد. پیش فرض 20 است.

en: The password has not been updated.
fa: کلمه عبور بروزرسانی نشد.

en: The path on your machine where backup files should be stored.
fa: مسیری که در ماشین پرونده‌های پشتیبان درآن نگهداری می شود.

en: The path on your server where log files should be stored.
fa: مسیری که در سرور شما پرونده‌های گزارش نگهداری می شود.

en: The path on your server where the nginx config file is located.
fa: مسیر در سرور شما جایی که پیکربندی nginx قرار دارد.

en: The requested module (%s) does not exist. Settings for it cannot be rendered.
fa: ماژول درخواست شده (%s) وجود ندارد تنظیمات آن را نمی توان رندر کرد.

en: The requested widget (%s) does not exist. Logs for it cannot be rendered.
fa: ابزارک درخواست شده (%s) وجود ندارد گزارشات مربوط به آن نمیتواند ارائه شود.

en: The requested widget (%s) does not exist. Settings for it cannot be rendered.
fa: ابزارک درخواست شده (%s) وجود ندارد تنظیمات آن را نمی توان رندر کرد.

en: The scan did not complete successfully. Sucuri sent the following error: %s
fa: اسکن کامل نشد.Sucuri ارورهای زیر را فرستاده است:%s

en: The scan did not complete successfully. The Sucuri server should send its response in JSON encoding. The data received from the Sucuri server could not be decoded. In addition, a content type of <code>%s</code> was received when a content type of <code>application/json</code> was expected. This could indicate a temporary issue with the Sucuri servers.
fa: اسکن با موفقیت کامل نشد. سرور Sucuri باید پاسخ خود را در کدگذاری JSON ارسال کند. داده های دریافت شده از سرور Sucuri نمی توان رمزگشایی کرد. علاوه بر این، نوع محتوا از <code>%s</code> دریافت شد زمانی که نوع محتوا از <code>application/json</code> انتظار می رفت.این می تواند یک مسئله موقت با سرور Sucuri باشد.

en: The scan did not complete successfully. The Sucuri server should send its response in JSON encoding. The response indicates that the encoding is JSON, but the data could not be decoded. This problem could be due to a temporary Sucuri server issue or a compatibility issue on your server. If the problem continues, please contact iThemes Security support.
fa: اسکن با موفقیت کامل نشد. سرور Sucuri باید پاسخ خود را در کدگذاری JSON ارسال کند. پاسخ نشان می دهد که کدگذاری JSON است، اما داده ها قابل رمزگشایی نیستند. این مشکل می تواند به دلیل یک مشکل موقت سرور Sucuri یا یک مسئله سازگاری در سرور شما باشد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، لطفا با پشتیبانی iThemes Security تماس بگیرید.

en: The scan failed due to an unexpected technical error. The response from the wp_remote_get function contains an empty body entry. Since the body entry contains the response for the request to Sucuri's servers, the response cannot be processed. This could indicate a plugin/theme compatibility issue or a problem in WordPress.
fa: اسکن به علت یک خطای فنی غیرمنتظره شکست خورده است. پاسخ از عملکرد wp_remote_get شامل یک ورودی body خالی است. از آنجا که ورود body شامل پاسخ برای درخواست به سرور Sucuri است، پاسخ را نمی توان پردازش کرد. این می تواند یک مسئله عدم سازگاری plugin / theme یا یک مشکل در وردپرس را نشان دهد.

en: The scan failed due to an unexpected technical error. The response from the wp_remote_get function does not contain a body entry. Since the body entry contains the response for the request to Sucuri's servers, the response cannot be processed. This could indicate a plugin/theme compatibility issue or a problem in WordPress.
fa: اسکن به علت یک خطای فنی غیرمنتظره شکست خورده است. پاسخ از عملکرد wp_remote_get شامل یک ورودی body نیست. از آنجا که ورود بدن شامل پاسخ برای درخواست به سرور Sucuri است، پاسخ را نمی توان پردازش کرد. این می تواند یک مسئله سازگاری plugin / theme یا یک مشکل در وردپرس را نشان دهد.

en: The scan failed due to an unexpected technical error. The response from the wp_remote_get function is missing some critical information that is needed in order to properly process the response from Sucuri's servers. This could indicate a plugin/theme compatibility issue or a problem in WordPress.
fa: اسکن به علت یک خطای فنی غیرمنتظره شکست خورده است. پاسخ از عملکرد wp_remote_get از دست رفته برخی از اطلاعات بحرانی است که مورد نیاز برای درست پردازش پاسخ از سرور Sucuri است. این می تواند یک مسئله سازگاری plugin / theme یا یک مشکل در وردپرس را نشان دهد.

en: The scan failed to properly scan the site.
fa: اسکن شکست خورد برای اسکن کل سایت.

en: The selected restriction date and time has already ended. Please select an %1$s and %2$s that has not already ended.
fa: تاریخ و زمان محدودیت انتخاب شده به پایان رسیده است. لطفا یک %1$s و %2$s را انتخاب کنید که قبلا به پایان نرسیده است.

en: The selected restriction date and time has already started and would result in locking you out immediately. Please select a %1$s and %2$s that has not already started.
fa: تاریخ و زمان محدودیت انتخاب شده قبلا شروع شده است و در نتیجه شما را فورا قفل می کند. لطفا %1$s و %2$s را انتخاب کنید که قبلا شروع نشده است.

en: The server did not receive a valid request. An unknown "method" argument was supplied. Please try again.
fa: سرور یک درخواست معتبر دریافت نکرد. یک متد "method" ناشناخته ارائه شد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the module is missing. Please try again.
fa: سرور یک درخواست معتبر دریافت نکرد. استدلال "data" مورد نیاز برای ماژول گم شده است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The server did not receive a valid request. The required "data" argument for the widget is missing. Please try again.
fa: سرور یک درخواست معتبر دریافت نکرد. استدلال "data" مورد نیاز برای ابزارک گم شده است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The server did not receive a valid request. The required "id" argument is missing. Please try again.
fa: سرور درخواست معتبری دریافت نکرده است.آرگومان ضروری "id" یافت نشد. مجدد تلاش کنید.

en: The server did not receive a valid request. The required "method" argument is missing. Please try again.
fa: سرور یک درخواست معتبر دریافت نکرد. متد "method" مورد نیاز است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The server did not receive a valid request. The required "module" argument is missing. Please try again.
fa: سرور یک درخواست معتبر دریافت نکرد. آرگومان مورد نیاز "module" گم شده است لطفا دوباره تلاش کنید.

en: The settings could not be saved. Due to an unknown error. Please try refreshing the page and trying again.
fa: تنظیمات ذخیره نمی شود. با توجه به خطای ناشناخته لطفا صفحه را تمیز کنید و دوباره امتحان کنید.

en: The settings could not be saved. Please correct the error above and try again. | The settings could not be saved. Please correct the errors above and try again.
fa[0]: تنظیمات ذخیره نمی شود. لطفا خطا بالا را اصلاح کنید و دوباره امتحان کنید.

en: The settings saved successfully.
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: The slug to redirect users to when they attempt to access wp-admin while not logged in.
fa: نامک برای تغییر مسیر کاربرانی که وارد نشده اند و می خواهند به wp-admin دسترسی داشته باشند.

en: The supplied data is invalid. The supplied start (%1$s) is after the supplied end (%2$s).
fa: داده های ارائه شده نامعتبر است.شروع عرضه (%1$s) بعد از پایان عرضه (%2$s).

en: The supplied email address (%s) is invalid. A valid email address is required in order to sign up for the Network Bruteforce Protection by iThemes.
fa: آدرس ایمیل (%s) نامعتبر است. ایمیل معتبر نیاز است برای ثبت نام در بخش حفاظت دربرابر حملات شبکه ای Bruteforce Protection.

en: The supplied module (%s) is not recognized. The module settings could not be saved.
fa: ماژول ارائه شده (%s) شناسایی نشده است. تنظیمات ماژول نتوانست ذخیره شود.

en: The updates_optin value is missing.
fa: مقدار updates_optin گم شده است.

en: The user changes have not been saved.
fa: تغییرات کاربر ذخیره نشد.

en: The user has not been created.
fa: کاربر ایچاد نشد.

en: The user was successfully updated.
fa: کاربر با موفقیت بروزرسانی شد.

en: The user was unable to be successfully updated. This could be due to a plugin or server configuration conflict.
fa: کاربر نتوانست با موفقیت به روز شود. این ممکن است به دلیل اختلال در پیکربندی افزونه یا سرور باشد .

en: The valid value for %1$s is: %2$l. | The valid values for %1$s are: %2$l.
fa[0]: مقدار معتبر برای %1$s این %2$l است.

en: Theme Update Notifications
fa: اعلان بروزرسانی قالب

en: There are no active lockouts at this time.
fa: قفل فعالی در حال حاضر وجود ندارد.

en: There are no rules that need to be written.
fa: قوانینی که نیاز به نوشتن داشته باشد وجود ندارد.

en: There is nothing that needs to be written to your <code>wp-config.php</code> file.
fa: چیزی برای نوشتن در پرونده <code>wp-config.php</code> وجود ندارد.

en: There was an error returned from the Network Brute Force Protection API: %1$s
fa: خطایی از API حفاظت دربرابر حملات شبکه ای Brute Force دریافت شد: %1$s

en: These are advanced settings that may be utilized to further strengthen the security of your WordPress site.
fa: این ها تنظیمات پیشرفته ای هستند که ممکن است برای تقویت امنیت سایت وردپرس شما مورد استفاده قرار گیرند.

en: These are very often signs of someone trying to gain access to your site but some plugins and themes can also be blocked.
fa: اینها اغلب نشانه هایی از کسی است که در تلاش برای دسترسی به سایت شماست اما برخی از افزونه ها و قالب ها نیز می توانند مسدود شوند.

en: This email was generated by the iThemes Security plugin on behalf of %s.
fa: این ایمیل توسط افزونه iThemes Security ایجاد شده از طرف %s.

en: This email was generated by the iThemes Security plugin.
fa: این ایمیل توسط افزونه iThemes Security ایجاد شده است.

en: This feature allows you to completely ban hosts and user agents from your site without having to manage any configuration of your server. Any IP addresses or user agents found in the lists below will not be allowed any access to your site.
fa: این ویژگی به شما اجازه مسدود کردن عوامل کاربری و میزبان‌ها از سایت شما بطور کامل بدون نیاز به پیکربندی سرور می دهد.هر IP یا عوامل کاربری که در لیست زیر باشد اجازه دسترسی به سایت شما نخواهد داشت.

en: This feature will improve the security of your WordPress installation by removing common user attributes that can be used to target your site.
fa: این ویژگی امنیت وردپرس خود را با حذف ویژگی های کاربر معمولی که می تواند برای هدف قرار دادن سایت شما مورد استفاده قرار گیرد را بهبود بخشد.

en: This forces users to choose a unique nickname when updating their profile or creating a new account which prevents bots and attackers from easily harvesting user's login usernames from the code on author pages. Note this does not automatically update existing users as it will affect author feed urls if used.
fa: این باعث می شود کاربران هنگام انتخاب یک اسم مستعار منحصر به فرد هنگام به روز رسانی نمایه خود و یا ایجاد یک حساب کاربری جدید که مانع از دسترسی رباتها و مهاجمان به کاربردهای ورود به سیستم کاربر از کد در صفحات نویسنده شود. توجه داشته باشید این به طور خودکار کاربران موجود را به روز رسانی نمی کند، زیرا در صورت استفاده، نشانی های اینترنتی نویسنده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

en: This has been disabled.
fa: غیرفعال شده است.

en: This is a test file generated by iThemes Security. It can be removed.
fa: این یک فایل تست تولید شده توسط iThemes Security است. می توان آن را حذف کرد.

en: This is not needed if you do not use Windows Live Writer or other blogging clients that rely on this file.
fa: این نیاز نیست اگر شما از Windows Live Writer یا دیگر بلاگرها استفاده نمی کنید که بسته به این پرونده دارند.

en: This makes it harder for bots to determine usernames by disabling post archives for users that don't post to your site.
fa: برای ربات ها سختر می شود تعریف کاربرانی که توسط غیرفعال شدن بایگانی نوشته برای کاربراین که نوشته ای در سایت شما ندارند.

en: This malware scan is powered by <a href="%s">Sucuri SiteCheck</a>. It checks for known malware, blacklisting status, website errors and out-of-date software. Although the Sucuri team does its best to provide thorough results, 100%% accuracy is not realistic and is not guaranteed.
fa: این اسکن بدافزار قدرت گرفته از<a href="%s">Sucuri SiteCheck</a> است.این اسکنر بدافزار شناخته شده، وضعیت لیست سیاه، خطاهای وبسایت و نرم افزارهای غیرقانونی را بررسی می کند. اگرچه تیم Sucuri بهترین کار را برای ارائه نتایج کامل انجام می دهد، دقت 100%% واقعی نیست و تضمین نشده است.

en: This notification supports email tags. Tags are formatted as follows %s.
fa: این اعلان از برچسب ایمیل پشتیبانی می کند.برچسب ها به فرمت زیر%s.

en: This option will cut down on comment spam by denying comments from bots with no referrer or without a user-agent identified.
fa: این گزینه با رد کردن نظرات از رباتها بدون هیچ گونه ارجاع یا بدون شناسه کاربری کاربر، بر روی هرزنامه نظر را کاهش می دهد.

en: This path must be writable by your website. For added security, it is recommended you do not include it in your website root folder.
fa: این مسیر باید قابل نوشتن در سایت شما باشد. برای افزودن امنیت، توصیه می شود در مسیر اصلی فولدر سایت نباشد.

en: This tool provides an undo feature after changing the Content Directory. Since not all plugins, themes, or site contents function properly with a renamed Content Directory, please verify that the site is functioning correctly after the change. If any issues are encountered, the undo feature should be used to undo the change. Please note that the undo feature is only available when the changes added to the <code>wp-config.php</code> file for this feature are unmodified.
fa: این ابزار پس از تغییر دایرکتوری محتوا، قابلیت لغو را فراهم می کند. از آنجا که تمام پلاگین ها، تم ها یا محتوای سایت به درستی با یک فهرست محتوا نامعتبر کار نمی کنند، لطفا تأیید کنید که سایت بعد از تغییر درست کار می کند. اگر هر گونه مشکلی روبرو شده، باید از ویژگی لغو استفاده کنید تا تغییر را لغو کنید. لطفا توجه داشته باشید که ویژگی لغو تنها زمانی در دسترس است که تغییرات به آن <code>wp-config.php</code> اضافه شود فایل برای این ویژگی اصلاح نشده اند.

en: This white list will prevent any IP listed from triggering an automatic lockout. You can still block the IP address manually in the banned users settings.
fa: این لیست سفید از هر IP ذکر شده برای جلوگیری از قفل خودکار جلوگیری می کند. هنوز می توانید IP را بطور دستی در تنظیمات مسدودی ها وارد کنید.

en: Time
fa: زمان

en: Time when the admin dashboard should become available again.
fa: زمانی که پیشخوان مدیر مجدد قابل دسترسی است.

en: Time when the admin dashboard should become unavailable.
fa: زمانی که پیشخوان مدیر غیرقابل دسترسی می شود.

en: Timestamp
fa: برچسب زمان

en: To get started with iThemes Network Brute Force Protection, please supply your email address and save the settings. This will provide this site with an API key and starts the site protection.
fa: برای شروع کار با حفاظت دربرابر حملات تحت شبکه Brute Force، لطفا ایمیل خود را وارد و تنظیمات را ذخیره کنید.این سایت را با یک کلید API ارائه می دهد و حفاظت از سایت را آغاز می کند.

en: To unsubscribe from these notifications, please %1$scontact the site administrator%2$s.
fa: برای لغو اشتراک از این اعلانات، با %1$sمدیریت سایت%2$s تماس بگیرید.

en: To unsubscribe from these updates, visit the %1$sSettings page%2$s in the iThemes Security plugin menu.
fa: برای لغو اشتراک از این بروزرسانی ها،مشاهده کنید %1$sبرگه تنظیمات%2$s در فهرست افزونه امنیتی.

en: To view logs within the plugin you must enable database logging in the Global Settings. File logging is not available for access within the plugin itself.
fa: برای مشاهده لاگ‌ها با افزونه شما باید لاگ کردن پایگاه داده را در تنظیمات کلی فعال کنید. لاگ کردن پرونده برای دسترسی خود افزونه دردسترس نیست.

en: Too large to display
fa: برای نمایش بسیار بزرگ است

en: Total Memory
fa: کل حافظه

en: Tried to geolocate an invalid IP address.
fa: تلاش کرد که یک آدرس IP نامعتبر را تعیین کند.

en: Turning this feature on will enable compatibility with <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">InfiniteWP</a>. Do not turn it on unless you use the InfiniteWP service.
fa: این ویژگی را برای هماهنگی کامل با <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">InfiniteWP</a> فعال کنید. این را فعال نکنید تا زمانی که از سرویس InfiniteWP استفاده نمی کند.

en: Tutorials
fa: آموزش‌ها

en: Twice Hourly
fa: ساعتی دوبار

en: Two-Factor Authentication
fa: تائید هویت دو مرحله‌ای

en: Two-Factor Authentication greatly increases the security of your WordPress user account by requiring additional information beyond your username and password in order to log in.
fa: تأیید هویت دو مرحله ای امنیت کل حساب کاربری وردپرس شما را افزایش می دهد و نیاز به اطلاعات اضافی فراتر از نام کاربری و رمز عبور خود دارد تا بتوانید وارد شوید.

en: Two-factor authentication
fa: تائید هویت دو مرحله‌ای

en: Two-factor authentication validated successfully
fa: تأیید هویت دو مرحله‌ای با موفقیت انجام شد

en: Type
fa: نوع

en: Type of Restriction
fa: نوع محدودیت های دسترسی

en: Type: %1$s
fa: نوع: %1$s

en: Type: %s
fa: نوع: %s

[ctx: USER - Expires in TIME]
en: %1$s - Expires in %2$s
fa: %1$s - منقضی می شود در %2$s

en: Unable to change the content directory back to <code>wp-content</code>. If the above error cannot be fixed, you may need to manually change the content directory. Instructions on how to change the content directory manually can be found <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">here</a>.
fa: قادر به تغییر پوشه محتوا به <code>wp-content</code> نیست. اگر خطای بالا نمی تواند تصحیح شود، شما باید بصورت دستی پوشه محتوا را تغییر دهید. راهکار چگونگی تغییر پوشه محتوا بصورت دستی را می توانید در <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">اینجا</a>پیدا کنید.

en: Unable to change the content directory. If the above error cannot be fixed, you may need to manually change the content directory. Instructions on how to change the content directory manually can be found <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">here</a>.
fa: قادر به تغییر پوشه محتوا نیست.اگر خطای بالا نمی تواند تصحیح شود، شما باید بصورت دستی پوشه محتوا را تغییر دهید.راهکار تغییر پوشه محتوا بصورت دستی را می توانید در<a href="https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Moving_wp-content_folder">اینجا</a>پیدا کنید.

en: Unable to create a backup at this time since a backup is currently being created. If you wish to create an additional backup, please wait a few minutes before trying again.
fa: در حال حاضر پشتیبان گیری ایجاد نمی شود زیرا یک نسخه پشتیبان در حال ایجاد است. اگر میخواهید یک پشتیبان اضافی ایجاد کنید، لطفا چند دقیقه صبر کنید تا دوباره تلاش کنید.

en: Unable to create the backup directory due to an unknown error.
fa: نیم توان پوشه پشتیبان ایجاد کرد تا زمانی که خطای ناشناخته رخ داده باشد.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Setting was unable to be saved.
fa: قادر به پیدا کردن یک شیء تنظیم معتبر برای %s نیست تنظیم نتوانست ذخیره شود.

en: Unable to find a valid settings object for %s. Settings were unable to be saved.
fa: قادر به پیدا کردن یک شیء تنظیم معتبر برای %s نیست تنظیمات نتوانست ذخیره شوند.

en: Unable to read %1$s due to the following error: %2$s
fa: نمی توان %1$s خواند به دلیل خطای زیر: %2$s

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. Error details as follows: %1$s
fa: نمی تواند پرونده <code>wp-config.php</code> بخواند برای بروزرسانی پیشوند پایگاه داده. جزئیات خطا در:%1$s

en: Unable to read the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
fa: نمی تواند پرونده <code>wp-config.php</code> را برای بروزرسانی salts بخواند. شما باید بصورت دستی پرونده را بروزرسانی کنید.جزئیات خطا به شرح زیر است: %1$s (%2$s)

en: Unable to remove %1$s due to the following error: %2$s
fa: نمی توان %1$s حذف کرد به دلیل خطای زیر: %2$s

en: Unable to remove %s due to an unknown error.
fa: نمی توان %s حذف کرد هنگام خطای ناشناخته.

en: Unable to rename the <code>%1$s</code> directory to <code>%2$s</code>. This could indicate a file permission issue or that your server does not support the supplied name as a valid directory name. No config file or directory changes have been made.
fa: نمی توان تغییر نام <code>%1$s</code> پوشه به <code>%2$s</code> داد.این می تواند یک مسئله مجوز فایل را نشان دهد یا اینکه سرور شما از نام ارائه شده به عنوان یک نام دایرکتوری معتبر پشتیبانی نمی کند. هیچ فایل پیکربندی یا تغییرات دایرکتوری ساخته نشده است.

en: Unable to set the permissions of the new Directory Name (<code>%1$s</code>) to match the permissions of the old Directory Name. You may have to manually change the permissions of the directory to <code>%2$s</code> in order for your site to function properly.
fa: نمی توان مجوزهای نام پوشه جدید <code>%1$s</code>) برابر مجوزهای نام پوشه قدیمی تنظیم کرد.شاید مجبور باشید مجوزها را دستی به<code>%2$s</code> سایت خود تغییر دهید تا بطور صحیح کار کند.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function is disabled. This is a system configuration issue.
fa: امکان نمایش نظرات از کد منبع وجود ندارد تا زمانی که تابع token_get_all() غیرفعال است. این مشکل پیکربندی سیستم است.

en: Unable to strip comments from the source code as the token_get_all() function returned an unrecognized value (type: %s)
fa: امکان نمایش نظرات از کد منبع وجود ندارد تازمانی که تابع token_get_all() مقدار ناشناخته ای برمیگرداند (نوع: %s)

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix. Error details as follows: %1$s
fa: نمی تواند پرونده <code>wp-config.php</code> بروزرسانی کند برای بروزرسانی پیشوند پایگاه داده. جزئیات خطا در: %1$s

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the salts. You will need to manually update the file. Error details as follows: %1$s (%2$s)
fa: نمی تواند پرونده <code>wp-config.php</code> را برای بروزرسانی salts بخواند. شما باید بصورت دستی پرونده را بروزرسانی کنید.جزئیات خطا به شرح زیر است: %1$s (%2$s)

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file. No directory or config file changes have been made. The error that prevented the file from updating is as follows: %1$s
fa: قادر به بروزرسانی پرونده <code>wp-config.php</code> نیست.هیچ پرونده پوشه یا پرونده پیکربندی ساخته نشده است.خطایی که مانع از بروزرسانی پرونده شده به شرح زیر است: %1$s

en: Unable to write the backup file. This may be due to a permissions or disk space issue.
fa: قادر به نوشتن فایل پشتیبان نیست این ممکن است به دلیل مجوزها یا مسائل مربوط به فضای دیسک باشد.

en: Unable to write to the log file. This could indicate that there is no space available, that there is a permissions issue, or that the server is not configured properly.
fa: قادر به نوشتن در پرونده گزارش نیست این می تواند نشان دهد که فضای کافی موجود نیست، مسئله دسترسی وجود دارد یا اینکه سرور به درستی پیکربندی نشده است.

en: Undo Content Directory Change
fa: لغو تغییر دایرکتوری وردپرس

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Unknown contacts for %1$s, %2$l.
fa: ارتباط‌ های ناشناخته برای %1$s, %2$l.

en: Unknown error type received: %1$s.
fa: نوع خطای ناشناخته ای دریافت شد: %1$s.

en: Unknown event or action
fa: عمل یا رویداد ناشناخته

en: Unknown schedule for %1$s, %2$s.
fa: زمانبدنی ناشناخته برای %1$s, %2$s.

en: Unknown tags for %1$s, %2$l.
fa: برچسب‌های ناشناخته برای %1$s, %2$l.

en: Unsupported Interstitial. Please login again.
fa: اطلاعات شما پشتیبانی نمی شود. لطفا دوباره وارد شود!

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: Update Password
fa: بروزرسانی رمز عبور

en: Update the secret keys WordPress uses to increase the security of your site.
fa: بروزرسانی کلید مخفی وردپرس برای افزایش امنیت سایت شماست.

en: Updated group settings.
fa: تنظیمات گروه بروزرسانی شد

en: Updated group.
fa: گروه بروزرسانی شد.

en: Updates to <code>wp-config.php</code> are disabled via a filter.
fa: بروزرسانی <code>wp-config.php</code> از طریق فیلتر غیرفعال شد.

en: Use colors to indicate the severity of each entry.
fa: از رنگ ها برای نشان دادن شدت هر ورود استفاده کنید.

en: Use the guidelines below to enter hosts that will not be allowed access to your site.
fa: از دستورالعمل های زیر استفاده کنید تا میزبان را وارد کنید که دسترسی به سایت شما نداشته باشد.

en: Use the guidelines below to enter hosts that will not be locked out from your site. This will keep you from locking yourself out of any features if you should trigger a lockout. Please note this does not override away mode and will only prevent a temporary ban. Should a permanent ban be triggered you will still be added to the "Ban Users" list unless the IP address is also white listed in that section.
fa: از خط راهنمای زیر استفاده کنید برای ورود میزبان‌ها که نمی خواهید به سایت شما دسترسی داشته باشند. این کار باعث می شود تا خودتان از این ویژگی بطور اشتباه در امان باشید. این باعث جلوگیری از مسدود شدن موقت می شود.

en: Use the guidelines below to enter user agents that will not be allowed access to your site.
fa: از راهنمای زیر استفاده کنید برای ورود عوامل کاربری که نمی خواهید به سایت شما دسترسی داشته باشند.

en: Use the white list above to prevent recording common 404 errors. If you know a common file on your site is missing and you do not want it to count towards a lockout record it here. You must list the full path beginning with the "/".
fa: برای جلوگیری از ضبط معمول 404 خطا از لیست سفید بالا استفاده کنید. اگر می دانید یک فایل رایج در سایت شما از دست رفته است و شما نمی خواهید آن را به عنوان ضبط قفل آن در اینجا شمارش کنید. شما باید مسیر کامل را با "/" لیست کنید.

en: User | Users
fa[0]: کاربر

en: User Group
fa: گروه کاربر

en: User Lockout
fa: کاربر قفل شده

en: User Lockout Message
fa: پیام قفل کاربر

en: User Lockout: <code>%s</code>
fa: کاربر قفل شده: <code>%s</code>

en: User Logging
fa: ورود کاربران

en: User Security Check
fa: بررسی امنیت کاربر

[ctx: User lockout]
en: %1$s - Expires in %2$s
fa: %1$s - منقضی می شود در %2$s

[ctx: User role]
en: Administrator
fa: مدیر

[ctx: User role]
en: Author
fa: نویسنده

[ctx: User role]
en: Contributor
fa: مشارکت‌کننده

[ctx: User role]
en: Editor
fa: ویرایشگر

[ctx: User role]
en: Subscriber
fa: مشترک

en: Username
fa: نام‌کاربری

en: Username Lockout
fa: نام کاربری قفل شده

en: Username Lockout: <code>%s</code>
fa: نام‌کاربری قفل شده: <code>%s</code>

en: Username Only
fa: فقط نام‌کاربری

[ctx: Username lockout]
en: %1$s - Expires in %2$s
fa: %1$s - منقضی می شود در %2$s

en: Usernames
fa: نام‌‌کاربران

en: Users
fa: کاربران

en: Value
fa: مقدار

en: Various modules send emails to notify you when a user or host is locked out of your website.
fa: ماژول های مختلف ارسال ایمیل به شما اطلاع میدهد هنگامی که یک کاربر یا میزبان از وب سایت شما قفل شده است.

en: Verifying file changes...
fa: تأیید تغییرات پرونده ...

en: Version Management
fa: مدیریت نسخه

en: View Details
fa: مشاهده جزئیات

en: View Duplicate
fa: مشاهده دوگانه

en: View Logs
fa: مشاهده گزارشات

en: View Mode
fa: حالت مشاهده

en: Visit Banned Users Settings
fa: مشاهده تنظیمات کاربران مسدود شده

en: Visit Settings Page
fa: مشاهده برگه تنظیمات

en: WARNING
fa: هشدار

en: WP-CLI Command
fa: فرمان WP-CLI

en: WP-Cron Scheduled Task
fa: WP-Cron برنامه ریزی شده

en: Want two-factor authentication, scheduled malware scanning, ticketed support and more?
fa: تائید هویت دو مرحله ای، زمانبندی اسکن بدافزار، ارسال تیکت پشتیبانی و غیره می خواهید؟

en: Warn
fa: هشدار

en: Warning
fa: هشدار

en: Warnings (%s)
fa: اخطارها (%s)

en: Website
fa: وب سایت

en: Weekly
fa: یک‌بار در هفته

en: Weekly Security Digest
fa: خلاصه امنیت هفتگی

en: When the button below is clicked the following modules will be enabled and configured:
fa: هنگامی که دکمه زیر کلیک می شود، ماژول های زیر فعال و پیکربندی می شوند:

en: Where we send your data
fa: جایی که داده های شما را ارسال می کنیم

en: Whether or not iThemes Security should be allowed to write to wp-config.php and .htaccess automatically. If disabled you will need to manually place configuration options in those files.
fa: خواه ناخواه افزونه باید بتواند در wp-config.php و .htaccess خودکار تغییر ایجاد کند. اگر غیرفعال شود شما باید بصورت دستی تنظیمات پیکربندی را در این پرونده‌ها اعمال کنید.

en: Whitelisted Host Triggered Blacklist
fa: میزبان لیست سفید باعث لیست سیاه شده است

en: Whitelisted Host Triggered Host Lockout
fa: رها کردن میزبان لیست سفید قفل کردن میزبان

en: Whitelisted Host Triggered User Lockout
fa: رها کردن میزبان لیست سفید قفل کردن کاربر

en: Whitelisted Host Triggered Username Lockout
fa: رهاکردن میزبان لیست سفید قفل کردن نام کاربری

en: Who we share your data with
fa: داده شما را با چه کسی به اشتراک می گذاریم

en: Whole Site
fa: کل تارنما

en: Why go Pro? <a href="%s">Check out the Free/Pro comparison chart.</a>
fa: چرا به پولی مهاجرت کنیم؟<a href="%s">بررسی نسخه رایگان و پولی.</a>

en: Wildcards are also supported with some limitations. If using wildcards (*), you must start with the right-most chunk in the IP address. For example ###.###.###.* and ###.###.*.* are permitted but ###.###.*.### is not. Wildcards are only for convenient entering of IP addresses, and will be automatically converted to their appropriate CIDR notation format on save.
fa: Wildcards نیز با برخی محدودیت ها پشتیبانی می شود. اگر با استفاده از wildcards (*)، شما باید با شکاف مناسب در آدرس IP شروع کنید. به عنوان مثال ###. ###. ###. * و ###. ###. *. * مجاز هستند اما ###. ###. *. ### نیست. Wildcards فقط برای ورود مناسب به آدرس های IP هستند و به صورت خودکار به صورت ذخیره شده در فرمت نکته CIDR خود ذخیره می شوند.

en: With Network Brute Force Protection, your site is protected against attackers found by other sites running iThemes Security. If your site identifies a new attacker, it automatically notifies the network so that other sites are protected as well. To join this site to the network and enable the protection, click the button below.
fa: با حفاظت دربرابر حملات شبکه ای Brute Force،سایت شما دربرابر حملات افرادی که در سایت های خود از این افزونه استفاده می کنند حفاظت می کند.اگر سایت شما حمله کننده جدیدی شناسایی کند، بصورت خودکار به شبکه اعلان می کند که بقیه سایت ها دربرابرش حفاظت شوند. برای اضافه شدن این سایت به شبکه و فعال کردن این قابلیت، روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: WordPress Core %s
fa: هسته وردپرس: %s

en: WordPress Login Address Changed
fa: آدرس برگه ورود وردپرس تغییر کرد

en: WordPress Salts
fa: وردپرس Salts

en: WordPress Tweaks
fa: ترفندهای وردپرس

en: WordPress uses the "action" variable to handle many login and logout functions. By default this plugin can handle the normal ones but some plugins and themes may utilize a custom action (such as logging out of a private post). If you need a custom action please enter it here.
fa: وردپرس از متغیر "action" برای مدیریت بسیاری از توابع ورود و خروج استفاده می کند. به طور پیش فرض این افزونه می تواند عناصر نرمال را اداره کند، اما برخی پلاگین ها و تم ها ممکن است از یک اقدام سفارشی استفاده کنند (مانند خروج از یک پست خصوصی). اگر شما نیاز به یک اقدام سفارشی دارید، لطفا آن را وارد کنید.

en: WordPress' XML-RPC feature allows external services to access and modify content on the site. Common example of services that make use of XML-RPC are <a href="%1$s">the Jetpack plugin</a>, <a href="%2$s">the WordPress mobile app</a>, and <a href="%3$s">pingbacks</a>. If the site does not use a service that requires XML-RPC, select the "Disable XML-RPC" setting as disabling XML-RPC prevents attackers from using the feature to attack the site.
fa: ویژگی XML-RPC وردپرس به سرویس های خارجی امکان دسترسی و تغییر محتوای سایت را میدهد.مثال معمولی از خدماتی که از XML-RPC استفاده می کنند <a href="%1$s">the Jetpack plugin</a>, <a href="%2$s">the WordPress mobile app</a> و <a href="%3$s">pingbacks</a>است. اگر سایت شما از سرویس هایی که نیازمند XML-RPC استفاده نمیکند، گزینه "غیرفعال کردن XML-RPC" انتخاب کنید.اینکار باعث جلوگری از سواستفاده هکرها از قابلیت XML-RPC می شود.

en: WordPress' XML-RPC feature allows hundreds of username and password guesses per request. Use the recommended "Block" setting below to prevent attackers from exploiting this feature.
fa: ویژگی وردپرس XML-RPC اجازه می دهد صدها نام کاربری و رمز عبور را حدس بزنید در هر درخواست. از تنظیمات "بلاک" توصیه شده در زیر برای جلوگیری از استفاده مهاجمان از این ویژگی استفاده کنید.

en: Wrapping up...
fa: بسته شدن ...

en: Write to Files
fa: نوشتن در پرونده‌ها

en: XML-RPC services are disabled on this site.
fa: سرویس XML-RPC  در این سایت غیرفعال شد.

en: XMLRPC Authentication
fa: احراز هویت XMLRPC

en: Yes
fa: بله

en: You can use HTML in your message. Allowed HTML includes: %l.
fa: می توانید از HTML در پیامتان استفاده کنید. اجازه HTML شامل: %l.

en: You can use HTML in your message. Allowed tags include: a, br, em, strong, h1, h2, h3, h4, h5, h6, div.
fa: می توانید در پیام از HTML استفاده کنید. تگ ها هم مجاز اند :a, br, em, strong, h1, h2, h3, h4, h5, h6, div.

en: You do not have sufficient permission to access this endpoint. Access to REST API requests is restricted by iThemes Security settings.
fa: شما اجازه دسترسی کافی برای دسترسی به این نقطه پایانی ندارید دسترسی به درخواست REST API توسط تنظیمات iThemes Security محدود شده است.

en: You have been locked out due to too many invalid login attempts.
fa: شما به دلیل تلاش زیاد برای ورود های ناموفق مسدود شدید.

en: You have logged in successfully.
fa: با موفقیت وارد شدید.

en: You may ban users by individual IP address or IP address range using wildcards or CIDR notation.
fa: شما ممکن است کاربران با آدرس IP فردی و یا محدوده آدرس IP با استفاده از نویسه عام یا نماد CIDR ممنوع.

en: You may need to turn this off if you are having problems with backups.
fa: ممکن است نیاز باشد خاموشش کنید اگر با پشتیبان‌گیری مشکل داشتید.

en: You may white list users by individual IP address or IP address range using wildcards or CIDR notation.
fa: شما می توانید کاربران سفید را با استفاده از علامت های علامت گذاری یا علامت CIDR بر اساس آدرس IP فرد یا محدوده آدرس IP انتخاب کنید.

en: You must be logged-in to view notices.
fa: بقرای دیدن اخطار باید وارد شوید.

en: You must change <a href="%s">WordPress permalinks</a> to a setting other than "Plain" in order to use this feature.
fa: شما باید <a href="%s">پیوندهای یکتا</a> تغییر دهید بجز "Plain" برای استفاده از این ویژگی.

en: You must check the Change WordPress Salts checkbox in order to change the WordPress salts.
fa: برای تغییر WordPress salts باید گزینه تغییر WordPress salts را انتخاب کنید.

en: You must restart your NGINX server for the changes to take effect.
fa: باید سرور NGINX خود را برای دستیابی به تغییرات ریست کنید.

en: Your Daily Security Digest for %s
fa: خلاصه امنیت روزانه شما برای %s

en: Your IP address has been flagged as a threat by the iThemes Security network.
fa: IP شما به عنوان تهدیدی توسط شبکه امنیتی ما نشانه گذاری شده است.

en: Your Monthly Security Digest for %s
fa: خلاصه امنیت ماهانه شما برای %s

en: Your Nickname must be different than your login name. Please choose a different Nickname.
fa: نام Nickname شما باید متفاوت از نام کاربری شما باشد. لطفا نام Nickname دیگری انتخاب کنید.

en: Your Security Digest for %s
fa: خلاصه امنیت شما برای %s

en: Your Weekly Security Digest for %s
fa: خلاصه امنیت هفتگی شما برای  %s

en: Your current database table prefix is <code>%1$s</code>.
fa: پیشوند پایگاه داده شما <code>%1$s</code>است.

en: Your current settings are configured as follows:
fa: تنظیمات فعلی شما پیکربندی شده به صورت ذیل است:

en: Your database is using the default table prefix <code>wp_</code>. You should change this.
fa: پایگاه داده شما از پیشوند پیشفرض <code>wp_</code> استفاده می کند. شما باید این را تغییر دهید.

en: Your lockout settings can be configured in <a href="%s" data-module-link="global">Global Settings</a>.
fa: تنظیمات قفل شما را می توان در <a href="%s" data-module-link="global">تنظیمات عمومی</a>پیکربندی کرد.

en: Your profile has not been updated.
fa: پروفایل شما بروزرسانی نشده است.

en: Your screen options saved successfully.
fa: تنظیمات صفحه با موفقیت ذخیره شد.

en: Your site appears to support SSL. It is highly recommended that you select the "Enabled" setting below. This redirects all http traffic to your site to the https address, thus requiring everyone to access the site via SSL. In other words, it will force everyone to use a secure connection to the site.
fa: به نظر می رسد سایت شما از SSL پشتیبانی می کند. به شدت توصیه می شود که تنظیمات "فعال" را در زیر انتخاب کنید. این همه ترافیک http به سایت شما را به آدرس https هدایت می کند، بنابراین هر کاربر باید از طریق SSL به سایت دسترسی پیدا کند. به عبارت دیگر، همه افراد مجبور خواهند شد از یک اتصال امن به سایت استفاده کنند.

en: Your site does not appear to support SSL. Only enable SSL if you know that the site properly supports SSL since enabling it on a site that does not properly support it will block all access to the site.
fa: به نظر می رسد سایت شما از SSL پشتیبانی نمی کند. فقط فعال کردن SSL اگر می دانید که سایت به درستی SSL را پشتیبانی می کند، زیرا آن را در سایت هایی که به درستی پشتیبانی نمی کند، تمام دسترسی به سایت را مسدود خواهد کرد.

en: Your site is now using Network Brute Force Protection.
fa: سایت شما اکنون از حفاظت مقابل حملات شبکه‌ای Brute Force استفاده می کند.

en: Your site might support SSL. If the site is configured with a valid certificate that is not self-signed, it is highly recommended that you select the "Enabled" setting below. This redirects all http traffic to your site to the https address, thus requiring everyone to access the site via SSL. In other words, it will force everyone to use a secure connection to the site.
fa: سایت شما ممکن است SSL را پشتیبانی کند. اگر سایت با یک گواهی معتبر پیکربندی شده است که خود امضا نشده است، بسیار توصیه می شود که تنظیمات "فعال" را در زیر انتخاب کنید. این همه ترافیک http به سایت شما را به آدرس https هدایت می کند، بنابراین هر کاربر باید از طریق SSL به سایت دسترسی پیدا کند. به عبارت دیگر، همه افراد مجبور خواهند شد از یک اتصال امن به سایت استفاده کنند.

en: Zip Database Backups
fa: فشرده سازی نسخه پشتیبان پایگاه داده

en: error
fa: خطا

en: iThemes
fa: iThemes | یوسف زاده

en: iThemes Security
fa: افزونه امنیتی iThemes

en: iThemes Security Debug
fa: عیب یابی افزونه iThemes

en: iThemes Security Logs
fa: گزارشات iThemes Security

en: iThemes Security Plugin
fa: افزونه امنیتی iThemes

en: iThemes Security Settings
fa: تنظیمات iThemes Security

en: iThemes Security can log events in multiple ways, each with advantages and disadvantages. Database Only puts all events in the database with your posts and other WordPress data. This makes it easy to retrieve and process but can be slower if the database table gets very large. File Only is very fast but the plugin does not process the logs itself as that would take far more resources. For most users or smaller sites Database Only should be fine. If you have a very large site or a log processing software then File Only might be a better option.
fa: افزونه امنتیی می تواند به راهای مختلف رویدادها را ثبت کند،که شامل مزایا و عواقبی هست. فقط پایگاه داده رویدادها را در پایگاه داده بهمراه نوشته ها و داده های دیگر ذخیره کند. این بسیار راحت می شود اما هنگامی که پایگاه داده حجمش زیاد شود باعث کندی می شود.فقط پرونده خیلی سریع است اما افزونه نمی تواند پردازش کند گزارشات را به خودی خود که دورتر از منابعش باشد. برای بیشتر کاربران یا سایت های کوچک فقط پایگاه داده می تواند مفیدتر باشد. اگر سایت بسیار بزرگی دارید یا ثبت رویداد پردازش نرم افزاری دارید بهتر از فقط پرونده را انتخاب کنید.

en: iThemes Security noticed file changes in your WordPress site.
fa: iThemes Security متوجه تغییرات پرونده در سایت وردپرس شما شد.

en: iThemes Security preserved the following settings as removing them could prevent the site from functioning correctly.
fa: افزونه تنظیمات زیر را حفظ کرد، زیرا حذف آنها می تواند از کارکرد درست سایت جلوگیری کند.

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the module is configured for a one-time lockout that occurred in the past. Allowing an activate override would result in an unending Away Mode lockout.
fa: iThemes Security یک درخواست برای تغییر رفتار نادیده گرفتن ماژول Away دریافت کرد. با این حال، درخواست نامعتبر است به عنوان ماژول برای قفل یک بار که در گذشته رخ داده است پیکربندی شده است. اجازه دادن به لغو فعال بودن منجر به قفل کردن حالت بی پایان می شود.

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the required "intention" argument is missing.
fa: iThemes Security یک درخواست برای تغییر رفتار نادیده گرفتن ماژول Away دریافت کرد. با این حال، درخواست به عنوان قصدی مورد نیاز استدلال نامعتبر است.

en: iThemes Security received a request to modify the override behavior of the Away Mode module. However, the request is invalid as the required "intention" argument is set to an unrecognized value: "".
fa: iThemes Security یک درخواست برای تغییر رفتار نادیده گرفتن ماژول Away دریافت کرد. با این حال، درخواست نامعتبر است زیرا آرگومان مورد نظر "قصد" به مقدار غیرقابل شناسایی شده است: "".

en: iThemes Security requires Javascript in order for the settings to be modified. Please enable Javascript to configure the settings.
fa: iThemes Security نیاز به جاوا اسکریپت دارد تا تنظیمات تغییر کند. لطفا جاوا اسکریپت را برای پیکربندی تنظیمات فعال کنید.

en: no
fa: خیر

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fa: %1$s از %2$s

en: reCAPTCHA
fa: کدامنیتی reCAPTCHA

[ctx: role]
en: All %s users
fa: همه %s کاربران

en: too many attempts to access a file that does not exist
fa: درخواست‌های زیادی برای دسترسی به پرونده‌ای که وجود ندارد

en: too many bad login attempts
fa: تعداد زیادی تلاش بد برای ورود

en: user tried to login as "admin."
fa: کاربر تلاش کرده است برای ورود بعنوان "مدیر."

en: wp-config.php Rules
fa: قوانین wp-config.php

en: yes
fa: بله
