هنر جمع کردن میان «قاطعیت» و «مدارا»

در مقاله حاضر استاد مصباح یزدی با تشریح یکی از ویژگی های مؤمن از زبان حضرت علی(ع)، به بررسی راه رهایی از افراط و تفریط و ضرورت داشتن دوراندیشی در امور می پردازد که اینک با هم آن را از نظر می گذرانیم.

فمن علامه احدهم انک تری له قوه فی دین و حزما فی لین… (نهج البلاغه/خ 391)
اوصافی را که امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه برای مؤمنان راستین می آورد می توان در چند مرحله دسته بندی کرد. به طور کلی این اوصاف سیری از کلی به جزئی، از عام به خاص، از مجمل به مفصل و از اصل به فرع دارد. حضرت، ابتدا به طور کلی فرمود: شیعیان ما عارفان بالله و عاملان بامرالله و اهل فضائل هستند. این عناوین خیلی کلی است بعد با تفصیل بیش تری این مطالب را بیان فرمود تا می رسیم به این جا که می فرماید: فمن علامه احدهم… بیان، جزئی تر می شود و به نمادهای این صفات در رفتارها می پردازد. می فرماید: نشانه هر مؤمنی این است. ظاهرا یک فرد خاص منظور نیست یعنی هر یک از این نشانه ها طبعا در رفتار ظاهر می شود و فراتر از اوصاف قلبی و ملکات اخلاقی و صفات باطنی است که محسوس نیستند. ابتدا حضرت دو صفت را ذکر می فرماید. یک صفت در ارتباط با وظیفه انسان نسبت به خدای متعال است و یکی مربوط به رفتار انسان با خلق خداست.

از علم تا عمل
امیرالمؤمنین بعد از ذکر حالات قلبی خوف و خشیت و معرفت حالا در مقام بیان علامت ها و نشانه هایی برای این اوصاف و فضایل است. ایمان مؤمن اقتضا می کند که وظایف دینی اش را عمل کند. اصلا معنای مؤمن همین است یعنی عمل به باورها و اعتقادات، ولی همه مردم در مقام عمل مساوی نیستند. با این که همه اعتراف داریم که باید دستورات دین را موبه مو اجرا کرد اما در عمل ضعف هایی داریم.
شما مصاحبه های تازه مسلمان ها را در برنامه های تلویزیون دیده اید، مثلا یک خانمی است آلمانی، آمریکایی یا از کشورهای دیگر، مسیحی بوده یا مذهب دیگری داشته و حالا مسلمان شده است. آیا دیده اید یکی از این خانم های اروپایی یا آمریکایی تازه مسلمان چه در تلویزیون چه جاهای دیگر، یک موی سرش پیدا باشد؟ حالا که مسلمان شده سرش را درست می پوشاند. این علامت دین داری شان است. وقتی مسلمان می شود می داند معنی اش این است که باید حجاب داشته باشد، اما وقتی شما در خیابان های جمهوری اسلامی حتی در مذهبی ترین شهرها مثل قم و مشهد حرکت می کنید جور دیگری می بینید.
یادم هست که چند سال قبل با یک خانم اتریشی مصاحبه می کردند، می گفت من تعجب می کنم که خیابان های این جا با خیابان های اروپا چندان فرقی ندارند. این ها چه طور مسلمانی هستند؟ این خانم اتریشی در پایتخت کشور اسلامی ایران تعجب می کند که این چه طور لباس پوشیدنی است. بعضی ها اعمال دینی شان را هم خوب انجام می دهند؛ حج می روند، زیارت کربلا می روند، نذر و نیاز می کنند…، ولی حجاب را درست رعایت نمی کنند. متأسفانه اختلاط زن و مرد در بسیاری از خانواده های مسلمان شایع شده است. روز به روز هم دارد شیوع بیش تری پیدا می کند. این ها آن نشانه هایی نیست که امیرالمؤمنین برای شیعیان می فرمایند. از علامت مؤمن نیست که موی زنش پیدا باشد. با مردهای نامحرم مثل مردهای محرم صحبت کند. شوخی کند، رفتار دوستانه داشته باشد.

جدی یا حاشیه ای و تشریفاتی؟
به طور کلی کسانی که تابعیت یک دین یا یک مذهبی را می پذیرند، دو دسته هستند: یک دسته، دین را جدی می گیرند یک دسته نه، و آن را فقط آداب و رسوم و یک امر فرعی حاشیه ای و تشریفاتی فرض می کنند. ما مسلمان هستیم، حضرت علی(ع) را هم دوست داریم، مخلص حضرت ابوالفضل هم هستیم، برایش نذر و نیاز هم می کنیم اما این که مقید باشیم که احکام دین را موبه مو اجرا کنیم، نه! در برابر این ها عده ای هم دین را جدی می گیرند و آن را جزو اصلی ترین مسائل زندگی شان می دانند. اول مسلمان هستند بعد اهل فلان شهر و فلان کشور و فلان نژاد. برای این ها دین از همه چیز مهم تر است. در انتخاب شغل، اول فکر می کند آیا جایز است یا جایز نیست. بعد می گردد میان مشاغل که کدامش آسان تر است، درآمدش بیشتر است. در ازدواج هم اول دین و ایمان همسرشان مهم است و بعد سایر ویژگی ها.

تفاوت ما و سلمان فارسی
در بعضی از آیات کریمه وقتی خطاب به بعضی از پیغمبران می شود که ما به شما علم و کتاب و حکمت دادیم تعبیر این است که «خذالکتاب بقوه؛ ما کتاب بر تو نازل کردیم این را محکم بگیر، جدی بگیر». نه مثل کتابی که بگذاریم در کتابخانه. ما هم قرآن را دوست داریم کتاب دین ما است اما رفتارمان با مثل رفتار سلمان فارسی ها تفاوت دارد. آن ها وقتی معنی آیه ای را می فهمیدند، مقید بودند، رعایت می کردند، اما ما نه، می بوسیم، احترام هم می کنیم، از آن استخاره می گیریم، وقت سفر از زیر قرآن رد می شویم، اما چه قدر مقید هستیم ببینیم خدا به ما چه گفته است و از ما چه می خواهد؟ درباره مسائل شرعی هم تا وقتی که با خواسته ها و آداب و رسوم شهر و کشور و فامیلمان منافات نداشته باشد، تا وقتی با اغراض حزب و جناح مان تفاوت نداشته باشد، خیلی خوب است، اما آن جایی که تضاد پیداکرد معلوم نیست که ما چه اندازه قرآن را ترجیح بدهیم. وقتی امیرالمؤمنین می فرماید: انک تری له قوه فی دین. یعنی مؤمن اول رابطه اش را با دین می سنجد. علامتش هم این است که دین را جدی می گیرد. یعنی دین در رأس همه کارها و وظایف او است. اهتمامش قبل از همه چیز به دین است.
ما اگر واقعاً به دین اهمیت بدهیم صبح که از خواب بیدار می شویم فکر این هستیم که ببینیم وظیفه دینی مان چیست. آیا واقعاً همین طور است؟ اگر دلمان را بکاویم می بینیم قبل از آن، چیزهای دیگری برایمان جلوه می کند؛ بعضی دلبستگی ها به مال، مقام، اشخاص، دلمان مشغول این مسائل است. بد نیست انسان چند روزی دل خودش را بکاود. ببیند قبل از خواب آخرین چیزی که درباره اش فکر می کند چیست؟ وقت بیدار شدن، اولین چیزی که توجهش به آن جلب می شود چیست؟ هستند کسانی که اولین چیزی که به ذهنشان می آید خداست. از او هم توفیق می خواهند که روز را در راه بندگی او سپری کنند. آخرین چیزی هم که قبل از خواب از ذهنشان می رود یاد خداست. خوش به حال این آدم ها. کاش ما هم شباهتی به این ها پیدا کنیم. شیعیانی که حضرت علی(ع) توصیف شان می فرماید، نسبت به دین خیلی محکم هستند. می دانند که نمی شود با دین شوخی کرد، حلال حلال است و حرام حرام. نمی گردند دنبال شیوه ای که با آن ربا را حلال کنند، رشوه را به اسم هدیه درآورند. این حرف ها همان چیزهایی است که پیش بینی شده در آخر الزمان چنین و چنان خواهد شد. آن وقت است که بلاها بر آن ها نازل می شود. امراضی پیدا می شود که سابقه نداشته، راه علاجی هم ندارد و این ها همه نتیجه آن بازی هایی است که با دین انجام داده اند.

راه رهایی ازافراط و تفریط
خیلی ها در مقام عمل نمی توانند مرز بین حق و باطل و خوب و بد را درست تشخیص بدهند. یعنی در معاشرت با مردم و در کیفیت اجرای ارزش ها و مباحث اخلاقی و آن هایی که بیشتر جنبه عملی و جزئی دارد، دچار مشکل می شوند.
خیلی وقت ها آدم درباره چگونگی رفتار با دوستان، همسایگان، زیردستان، مسئولان، مافوق، معلم، شاگرد و حتی با والدین یا فرزندان دچار اشتباهات و افراط و تفریط هایی می شود. به طورکلی در همه این موارد باید ضوابطی را رعایت کنیم. چه کنیم که خانواده سالمی داشته باشیم؟ همسر با همسر، پدر و مادر با فرزندان وبالعکس، همسایه با همسایه، معلم با شاگرد چگونه رفتار کند؟ ما غالباً دچار افراط و تفریط می شویم. کسانی که دقیقاً بتوانند مرز اعتدال، مرز بین حق و باطل را تشخیص بدهند کم هستند. خیلی جاها خلط می شود؛ اشتباه می شود. حتی در خانواده متدینین. شاید شما هم تا حالا تجربه کرده اید که مسئله ای پیش می آید که آقای خانواده یک سلیقه ای دارد خانم خانواده یک سلیقه دیگر. اختلاف نظر پیش می آید هرکدام هم نظر خاصی دارند. یکی می گوید این مصلحت ها را دارد خوب است برویم، آن یکی می گوید نه این مشکلات را دارد، نمی رویم. اگر زمینه گفت وگویی هم باشد هرکدام دلیل خودشان را می آورند چه بسا دلیل ها هم دلیل های بدی نباشد. وقتی تزاحم پیدا شد باید کدام مصلحت را ترجیح بدهیم؟ کدام اهمیت بیشتری دارد؟ به ویژه اگر حکم شرعی خاصی هم نداشته باشد. یک وقت است شرعاً می فهمیم که این ثواب بیشتری دارد یا خدای نکرده آن مثلاً عمل مشتبهی است و شبهه حرمت دارد، اما گاهی هر دو طرف یک مصلحتی دارد و هرکدام هم می خواهد تشخیص خودش را به کرسی بنشاند. بسیاری از اختلافات خانواده ها هم در همین چیزها پیدا می شود. این جا چه کارباید کرد؟ یا مثلا در تربیت فرزند چگونه برخورد کنند؟ چه طور حرف بزنند؟ خیلی تند و جدی و قاطعانه؟ یا نه، این طور که امروز فرهنگ عام دنیا اقتضا می کند و تربیت ها عموماً کودک محور است؟ در محیط اداره و در مساله کار و کارفرما و کارمندی و کارگری چه طور؟ البته ارزش هایی در همه جا حاکم است. منظورم همین چارچوب ارزش های مورد قبول طرفین است. وقتی کارفرما احساس می کند که کارمند یا کارگر سستی و تنبلی می کند… با او چگونه برخورد کند؟ این مسأله و این سؤال در همه رفتارهای اجتماعی ما با دیگران به نحوی خودش را نشان می دهد؛ استاد با شاگرد، پدر با فرزند، دو تا همکار با هم دیگر، دو تا همسایه نسبت به رفتارهای هم دیگر چه قدر حساسیت نشان بدهند؟ در برخورد با ارزش های پذیرفته شده، در احقاق حقوق چه گونه برخورد کنند؟ با قاطعیت؟ یا با اغماض و گذشت و مسامحه؟
اخلاق اسلامی چه اقتضا می کند؟ از یک طرف، ما حقوقی داریم که باید استیفا بشود. طرف مقابل هم وظایفی دارد که شرعاً موظف است انجام بدهد. وقتی انسان می بیند اگر حقوقش را استیفا نکند ضرر می کند امر به معروف و نهی از منکر می کند یا با تندی و تشر و اوقات تلخی با او برخورد می کند. ممکن است کسانی هم بگویند که آقا! این همه دستور در شرع برای گذشت و مسامحه کردن و سخت نگرفتن بر دیگران داده شده است. در تضاد این دو ارزش (امر به معروف و نهی از منکر و گذشت و مسامحه) چه باید بکنیم؟

پاسخ این پرسش
از دیدگاه اسلامی- بلکه دیدگاه عقلانی هم- هر دو این نگاه ها خطاست. یکی افراط است و دیگری تفریط. مؤمنانی که دین و مکتب تشیع را خوب شناخته اند می دانند که باید در هر موردی چگونه بین این ها جمع کنند؛ نه آن چنان خودشان را رها و بدون حساسیت نشان می دهند تا دیگران خواسته ها و هوس هایشان را بر آن ها تحمیل کنند و نه گرفتار تندی و عصبانیت می شوند.
آن هایی که در مسائل تعلیم و تربیت و ارتباط با جوانان و نوجوان ها کار می کنند خیلی باید توجه داشته باشند. گاهی نوجوان ها براساس تربیت های قبلی خانواده و رفتار پدر و مادر زمینه های انفعال شدیدی دارند. به قول معروف، نه گفتن بلد نیستند. رفیقشان می گوید برویم در خیابان گردش کنیم، برویم پارک، می گوید باشد. حتی گاهی می داند این کار غلطی است و زحمت دارد، اما خجالت می کشد. این منشأ بسیاری از مفاسد خطرناک است. این مسائل انحرافی که از دوران نوجوانی شروع می شود غالباً سراغ افرادی می آید که حالت انفعال در آن ها زیاد است. یکی از عوامل هم تربیت پدر و مادر است؛ گاهی ابراز محبت زیاد و مجال رفتار دلخواهانه دادن به بچه ها این طور نتیجه می دهد. یعنی نوجوان، تضاد و تقابل و تعارض را نیاموخته است هرچه خواسته به او داده اند فکر می کند هر کس دیگر هم هر تقاضایی دارد باید موافقت کند. حقیقت این است که هر دو افراط و تفریط است و صحیح نیست؛ رفتار آدم عاقل نباید به گونه ای باشد که هر کسی بتواند خواسته هایش را بر او تحمیل کند و او هم به خاطر رودربایستی بپذیرد و نه گفتن را بلد نباشد. در مسائل سیاسی هم هست؛ به بعضی از شخصیت ها گفتند چرا چنین کاری کردید؟ گفت: می دانم این کار غلطی بود. گفتند: اعتراف کن بگو کار غلطی بود. می گوید: نه، چون من با فلان کس عهد بسته ام برای رعایت وفاداری به آن عهد خودم، اعتراف نمی کنم. ما با هم عهد بسته ایم که تا آخر با هم باشیم! تا ته جهنم با هم باشیم! درست است وفای به عهد خوب است اما تا کجا؟ حتی راست گفتن هم که ارزش معتبری در همه جوامع انسانی است، حدی دارد؛ بعضی جاها نباید راست گفت. بعضی جاها دروغ گفتن واجب است؛ اگر راست گویی باعث قتل نفس مؤمنی می شود آدم باید دروغ بگوید تا جان مسلمانی را نجات بدهد، چه رسد به عهد و پیمان های سیاسی.
راه صحیح چیست؟ باید این ارزش ها را به نحوی با هم آشتی بدهیم و حد وسطی که بتواند مصلحت بهتر و قوی تر را تامین کند، رعایت کنیم. در زندگی باید همیشه محتاط و دوراندیش بود؛ اگر کاری به ما پیشنهاد می شود بگوییم اجازه بدهید اول فکر کنم. باید دید عاقبتش به کجا می انجامد. اگر دیدیم واقعاً کار غلطی است، خدا راضی نیست، خسارت دنیایی و آخرتی دارد، فردا عذرخواهی کنیم و بگوییم من هرچه فکر کردم دیدم این کار به صلاح من نیست. هر پیشنهادی را هر چند از دوست صمیمی، قبول نکنیم. اسم این اخلاق و این منش را می گویند دوراندیشی، و در عربی می گویند «حزم». البته گاهی رعایت دوراندیشی به بهای از دست دادن دوستان می انجامد.
امروز در بسیاری از کارهای اجتماعی اگر فرد بخواهد همان اصول اخلاقی پذیرفته شده عمومی یا همان حقوق قانونی را رعایت کند، هیچ کاری پیش نمی رود. مدیریت این جور کارها اقتضا می کند که ظرفیت طرف را بسنجد و بداند که تا چه اندازه می شود به او فشار آورد و اگر فشار آورد چه نتیجه ای از این کار حاصل می شود؟ اگر این کارمند را بیرون کنم- که بسیاری از جاها نمی توانم- آیا کارمند بهتری سراغ دارم بگذارم به جای او یا نه؟
امروزه اگر انسان بخواهد با بچه اش زیاد سخت گیری کند، می گوید: می گذارم می روم. حالا اگر رفت پدر راه بیفتد دور شهرها، این طرف آن طرف تا بچه اش را پیدا کند؟ پس باید رفتار طوری باشد که بعدش یک ضرر بیش تر و شدیدتری مترتب نشود. این ها مقایسه می خواهد. عقل و فکر می خواهد.
اجمالش این است که از یک طرف انسان باید قاطعیت داشته باشد و براساس عقل و منطق و قوانین شرع عمل کند یعنی بنا نداشته باشد در رعایت ارزش ها مسامحه کند اما از یک طرف هم باید نرم خویی داشته باشد و سخت گیری نکند والا تنها می ماند و کارش عقب می افتد و مفاسد زیادی بر آن مترتب می شود که نمی تواند از پس آن بربیاید.
همراه کردن این دو تا یک هنر است، و مؤمنان کسانی هستند که بتوانند این ارزش ها را با هم جمع کنند و مرز حق را در میان چند باطل تشخیص بدهند. «له قوه فی الدین و حزماً فی لین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code